close
تبلیغات در اینترنت
با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم

اين پنجره صرفا براي تامين منابع مالي وبلاگ ايجاد شده است !

با کليک روي دکمه × آنرا ببنديد

به وبلاگ من خوش آمديد

loading...
سرویس سایت سایت رزبلاگ بزرگترین سرویس ارائه خدمات سایت نویسی حرفه ای در ایران

گوگل 17

با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم   با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم فرسایش خاک چیست؟ فرسایش فرایند نابودی تدریجی رویهٔ یک ماده‌است.…

..

اگر مطلبی از سایت شما کپی شده است حتما اطلاع دهید

به سرعت پیگیری میشود

از این لینک : ارتباط با مدیر

با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم
با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیمبا چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم

با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم

با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم

با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم

 

با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم

فرسایش خاک چیست؟

فرسایش فرایند نابودی تدریجی رویهٔ یک ماده‌است. فرسایش عبارت است از فرسودگی و از بین رفتگی مداوم خاک سطح زمین (انتقال یا حرکت آن از نقطه‌ای به نقطه دیگر در سطح زمین) توسط آب یا باد.فرسایش فرایندی است که طی آن ذرات خاک از بستر خود جدا شده و به کمک یک عامل انتقال دهنده به مکانی دیگر حمل می¬شوند. به طور کلی کلمه فرسایش از دو جهت قابل بحث می‌باشد؛ معنی وسیع کلمه شامل فرسایش‌های آبی و بادی و یخچالی است و معنی خاص کلمه بدون در نظر گرفتن حالت‌های مشخص آن در مورد فرسایش در خاکهای کشاورزی می‌باشد. وقتی از فرسایش صحبت می‌شود، فوراً آثار و علایمی که مشخص کننده نوع فرسایش است در نظر مجسم می‌گردد که با تخریب، برداشت، حمل مواد و رسوب یا تجمع مواد همراه می‌باشد. فرسایش خاک یک پروسه منفی طبیعی وغیر طبیعی است که در مناطق خشک ونیمه خشک ومناطق سیلاب زده رخ می‌دهد. درین صورت خاک تخریب گردیده زمین حاصلخیزی خودرا از دست می‌دهد. درین حال گیاه نرویده محل به صحرا مبدل می‌گردد. چنین حادثه در کشورهای آسیای میانه وجود دارد زیرا در تابستان رطوبت هوا خیلی کم می‌گردد. آبیکه در زیر ریشه نباتات وجود دارد در اثر گرمی هوا تبخیر شده و نباتات خشک می‌گردندو می‌میرند. بطور مثال ۳۰ سال پیش در شمال افغانستان در دشتهای حیرتان ارزنه درختان سکساول و گز وجود داشت. که این درختان با چنین محل نمکی وکم آب سازگار شده و با پوشش خود مناطق را در حفاظت داشتند. در طی سالهای جنگ افراد فرصت طلب با قطع درختان انها را در منازل خود مورد استفاده قرار دادند اکنون فقط دشت وخاکباد وجود دارد. علت بیابانزائی کمبود آب، استفاده افراطی و چرای بی رویه در چراگاه‌ها، خشک سالی پی درپی، بالا رفتن سطح نمکها، فقر، توسعه شهرها، سیلاب ها، از بین رفتن فرش سبزو درختان، توسعه للمزارها، عدم برنامه ریزی و مدیریت پایدار در جهت جلوگیری از فرسایش خاک از طرف دولت می‌باشد.

خاك یكی از مهم ترین منابع طبیعی هر كشور است. فرسایش نه تنها سبب فقیر شدن خاك و متروك شدن مزارع می گردد و از این راه خسارات زیاد و جبران ناپذیری را به جا می گذارد، بلكه با رسوب مواد در آبراهه ها، مخازن سدها، بنادر و كاهش ظرفیت آبگیری آن ها نیز زیان های فراوانی را سبب می‌گردد. بنابر این نباید مساله حفاظت و حراست خاك را كوچك و كم اهمیت شمرد.

اگر استفاده خاك بر اساس شناسایی استعداد و قدرت تولیدی آن و مبتنی بر رعایت اصول صحیح و علمی باشد، خاك از بین نمی رود. فقط در سایه حمایت پوشش نباتی(درختان یا سایر گیاهان) بوده كه فرسایش خاك بسیار كند شده و تعادلی در تشكیل و فرسایش خاك ایجاد گردیده است.

این تعادل مساعد كه تحت تاثیرشرایط طبیعی حكمروا شده بود، از زمانی كه بشر زمین را به منظور تهیه محصول و به دست آوردن غذا و دیگر مایحتاج خود، مورد كشت و زرع قرار داد تا از آن به عنوان مرتع استفاده كرد، بر هم خورد و زمین ها در معرض فرسایش شدید و وسیع قرار گرفت.

بنابراین فرسایش قبل از آن كه مورد بهره برداری انسان قرارگیرد نیز اتفاق می‌افتاده (فرسایش طبیعی) ولی از وقتی ‌كه انسان در آن به كشت و زرع پرداخت باعث فرسایش بیش از حد(فرسایش سریع وشدید) خاك شده است.

روش های جلو گیری (مبارزه ) از فرسایش خاک

 

معمولا برای حفظ خاك و جلو گیری با فرسایش دو راه وجود دارد: مبارزه مستقیم و مبارزه غیر مستقیم.

این دو روش مبارزه نمی‌توانند جایگزین یكدیگر شوند، بلكه به صورت مكمل می‌باشند. استفاده از فعالیت های مدیریتی در قالب مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز، روشی مناسب در كنترل و كاهش میزان فرسایش و رسوب است.

۱- مبارزه غیر مستقیم از فرسایش خاک

 

در مبارزه غیر مستقیم هدف ایجاد پوشش گیاهی یا بیشتر كردن آن است. برای نتیجه گیری بهتر، بایستی روش بهره‌برداری از زمین با حفظ خاك متناسب باشد و به جهت ایجاد تعادل بین خاك و گیاه و زمین های مرتعی و جنگلی و زراعتی مشخص گردد تا نقاطی كه استعداد جنگل را دارد، جنگل‌كاری، و قسمت هایی كه برای مرتع‌داری مناسب است، در آن جا پوشش مرتعی ایجاد یا توسعه داده شود و خلاصه سطح‌هایی كه برای كشاورزی مستعد است، گیاهان زراعتی مناسب با آن محل به ویژه از خانواده لگومینوز كاشته بشود.

هر چند گیاهان زراعتی خاك را به خوبی مرتع و جنگل در برابر عوامل فرسایشی حفظ نمی‌كنند، اما چون خاك استعداد كشاورزی دارد، چنان چه از روی اصول صحیح كشت و زرع گردد، هم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است و هم خاك حفظ خواهد شد.

در بهره‌برداری صحیح از خاك در نقاط كوهستانی معمولا باید نكات ذیل مراعات بشود:

زمین هایی كه شیب آن ها زیاد و صخره‌ای است و هم چنین سطح هایی كه خاكش كم است، مانند قله كوه ها را باید به احداث جنگل اختصاص داد تا حساسیت خاك در مقابل فرسایش كم شود و زمین هایی كه دارای خاك نرم و مرطوب و كوهپایه‌ای است و نسبت به زمین های جنگلی شیب كمتری دارد در آن ها مرتع به وجود آورد و خلاصه اراضی كه خاكش خوب و شیب آن كم است و دسترسی به آب آبیاری لازم هم هست، با احتیاط و از روی اسلوب صحیح كشاورزی بشود.

در این جا قابل ذكر است كه بسیاری از كارشناسانی كه برنامه آبخیزداری را اجرا می‌كنند معتقدند در نقاطی كه منظور، حفظ خاك است،‌ به هیچ وجه نباید زراعت بشود، كما این كه در ایران در كلیه حوزه‌های آبخیزداری بكلی مانع بهره‌برداری از زمین به صورت كشاورزی و برای دامداری می‌شوند، زیرا شخم زدن زمین و هم چنین بدون پوشش گیاهی ماندن آن برای مدتی از سال به فرسایش خاك كمك می‌كند.

۲- مبارزه مستقیم از فرسایش خاک

 

مبارزه غیر مستقیم یعنی ایجاد پوشش گیاهی یا تقویت پوشش زنده خاك بیشتر به منظور پیشگیری صورت می‌گیرد، در صورتی كه مبارزه مستقیم هنگامی شروع می‌شود كه خاك فرسایش یافته باشد و باید اقداماتی انجام داد كه خاك بیش از این فرسایش نیابد و امكاناتی فراهم كرد تا سطوح فرسایش یافته ترمیم گردد. بنابراین در مبارزه مستقیم وضع خاك از نظر فرسایش از مرحله پیشگیری به مرحله استعلاجی می‌رسد كه انجام این امر مستلزم صرف هزینه زیاد است و اصل اقتصادی آن بایستی مراعات گردد.

فرسایش آبی موقعی اتفاق می‌افتد كه سرعت آب های جاری از سرعت آستانه فرسایش تجاوز كند. سرعت آستانه فرسایش، حداقل سرعتی است كه آب بتواند ذرات خاك را با خود حمل كند. در مبارزه مستقیم با فرسایش آبی، هدف نفوذ دادن آب بیشتر در زمین، یا هدایت آب های اضافی به طرف مجاری خروجی و خلاصه جلوگیری از سرعت آب های جاری در سطح زمین است تا به سرعت آستانه فرسایش نرسد كه موجب فرسایش خاك گردد.

مبارزه مستقیم با فرسایش را معمولا از طریق ایجاد بانكت‌های افقی در امتداد خطوط تراز و ایجاد سكوهای محافظ و حایل و دیگر اقداماتی كه بعدا به آن ها اشاره خواهد شد، انجام می‌دهند.

نتیجه گیری (جلوگیری از فرسایش خاك)

 

همان طور كه قبلا شرح داده شد، خاك توسط آب و باد فرسایش می‌یابد. پوشش گیاهی و هوموس در جلوگیری از هر دو نوع فرسایش ( آبی و بادی ) بسیار موثر است.

برای جلوگیری از فرسایش خاك در درجه اول باید هدف ایجاد پوشش گیاهی باشد. اما بدیهی است كه در بعضی نقاط، شرایط طبیعی طوری است كه امكان روییدن گیاه نیست ولی در هر حال باید اقداماتی در زمینه جلوگیری از فرسایش خاك صورت گیرد.

در این شرایط بایستی از فكر ایجاد پوشش گیاهی در آن منطقه منصرف شد و روش های دیگری را برای نفوذ دادن آب در زمین (در فرسایش آبی) و تثبیت خاك در فرسایش آبی و بادی در پیش گرفت. به عنوان مثال حفر جوی ها یا بانكت‌ها در دامنه كوه ها در جلوگیری از فرسایش آبی و استعمال مالچ نفتی در تثبیت ماسه‌های روان و دیگر اقدامات كه ذیلا به شرح آن ها خواهیم پرداخت.

لازم به ذكر است كه اقدامات لازم درباره جلوگیری از فرسایش خاك و انتخاب روش و به كار بردن وسیله صحیح برای مبارزه با آن باید با مطالعات و بررسی های دقیق و توجه به وضع اقلیمی و جغرافیایی و حتی اجتماعی منطقه مربوطه صورت گیرد نه آن كه یك فرمول و یك دستورالعمل برای مبارزه با فرسایش بادی برای كلیه نقاط به كار برده شود.

 

منبع ویکی پدیا-تبیان

 

 

 

با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم

با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم

با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم

با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم

با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم

با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم

 

چگونه می توان از فرسایش خاک جلوگیری کرد؟ | Euronews

fa.euronews.com › دانش › دانش و فن
۱ آذر ۱۳۹۵ - پانوس پاناگوس متخصص فرسایش خاک از مرکز تحقیقات مشترک جی آر سی می گوید: «ما می توانیم توصیه ها و راههای عملی برای متوقف کردن فرسایش خاک را به کشاورزان توصیه کنیم. اگر خلاصه کنم این روش ها شامل این موارد است: تلاش برای کاهش شخم زدن خاک، رها کردن گیاهانی که پس از برداشت باقی می مانند، و همچنین ما ...
 

روش های کنترل فرسایش خاک با هدف بهره وری کشاورزی - ...

www.psy.co.ir/fa/post/.../روش-های-کنترل-فرسایش-خاک-با-هدف-بهره-وری-کشاورزی
از این دیدگاه نیز به نظر می رسد کنترل فرسایش خاک به عنوان راه حلی کاربردی در راستای بهره وری اقتصادی عمل خواهد کرد.افزون بر موارد پیشگفته، روشهایی به عنوان روشهای کاربردی در جلوگیری از فرسایش خاک پذیرفتنی خواهند بود که استفاده از آنها در درجه اول دارای توجیه اقتصادی بوده و با شرایط اقتصادی کشور ما سازگاری داشته ...
 

روش های جلوگیری از فرسایش خاک - دانش‌چی

www.daneshchi.ir/prevent-soil-erosion/
تحقیق درباره روش های جلوگیری و مبارزه با فرسایش خاکفرسایش خاک تحقیق. فرسایش خاک چیست؟ فرسایش فرایند نابودی تدریجی رویهٔ یک ماده‌است. فرسایش عبارت است از فرسودگی و از بین رفتگی مداوم خاک ... فرسایش فرایندی است که طی آن ذرات خاک از بستر خود جدا شده و به کمک یک عامل انتقال دهنده به مکانی دیگر حمل می¬شوند.
 

خاک های ایران - نکته ها از فرسایش و حفاظت خاک

soils.blogfa.com/post-10.aspx
اینکه ما بدانیم چگونه خاک های کشور را حفاظت کنیم می توانیم از تخریب آنها جلوگیری کنیم. ..... از گذشته تا به امروز روش های مختلفی برای تعیین فرسایش پذیری خاک استفاده شده است که از آن جمله می توان به روش بایکوس اشاره کرد که ایشان اعتقاد داشت کهفرسایش پذیری با نسبت (% Sand + % Silt) / %Clay متناسب است و در خاک های ...
 

چگونه می‌توان از فرسایش خاک جلوگیری کرد؟ - روزنامه جام جم

press.jamejamonline.ir/Newspreview/2711860888620390864
فرسایش، آلودگی، کاهش تنوع زیستی، شهرنشینی و موارد دیگر سلامت خاک را در اروپا با تهدیدهای متعددی مواجه کرده است. ... چگونه می‌توان از فرسایش خاک جلوگیری کرد؟ ... متخصص فرسایش خاک از مرکز تحقیقات مشترک جی آر سی می‌گوید: «ما می‌توانیمتوصیه‌ها و راه‌های عملی برای متوقف کردن فرسایش خاک را به کشاورزان توصیه کنیم.
 

مقدمه بر فرسایش خاک - علوم خاک

www.iransoils.blogfa.com/post/7
علوم خاک - مقدمه بر فرسایش خاک - علوم خاک و دروس وابسته - علوم خاک. ... و گرسنگی رنج می برد. تمدن های باستانی با شسته شدن خاک های آنها که زمانی عميق و حاصلخيز بود و با به جای گذاشتن تپه های غير حاصلخيز صخره ای دچار فرو پاشی شدند. ... اینکه ما بدانيم چگونه خاک های کشور را حفاظت کنيم می توانيم از تخریب آنها جلوگيری کنيم.
 

: فرسایش خاک و طرق مبارزه با آن - دانشنامه رشد

daneshnameh.roshd.ir › علوم طبیعت › زمین شناسی › ژئومورفولوژی
با دقت در انتخاب روشهای کشت و زرع و نحوه انجام آنها می‌توان با فرسایش خاک مبارزه کرد. در صورتی که شیب زمین تا مسافت زیادی ادامه داشته باشد، بهتر است که نباتات کرتی مانند ذرت با نباتات پوششی مثل گندم و جو بطور یک در میان کشت شوند، تا بدین وسیله از شتاب گرفتن آب جلوگیری شود. این روش کشت را که اصطلاحا کشت نواری ...
 

روش‌ها نوین جلوگیری از فرسایش خاک | فیلم - تگ

https://tag.ir/scientific/66427-روش‌ها-نوین-جلوگیری-فرسایش-خاک-فیل
محققان تلاش می کند که تکنیک های پیشگیری از فرسایش خاک را بهبود دهند. پانوس پاناگوس متخصص فرسایش خاک از مرکز تحقیقات مشترک جی آر سی می گوید: «ما می توانیم توصیه ها و راههای عملی برای متوقف کردن فرسایش خاک را به کشاورزان توصیه کنیم. اگر خلاصه کنم این روش ها شامل این موارد است: تلاش برای کاهش شخم زدن خاک، ...
 

DARRAM - فرسایش و راههای مقابله با آن

darram.blogfa.com/post-7.aspx
فرسايش نه تنها سبب فقير شدن خاك و متروك شدن مزارع مي گردد و از اين راه خسارات زياد و جبران ناپذيري را به جا مي گذارد، بلكه بارسوب مواد در آبراهه ها، مخازن سدها، بنادر و ..... لازم به ذكر است كه اقدامات لازم درباره جلوگيري از فرسايش خاك و انتخاب روش و بكار بردن وسيله صحيح براي مبارزه با آن بايد با مطالعات و بررسيهاي دقيق و توجه به ...
 

با چه روش هایی میتوانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم - ...

www.titrebartar.com/key-50405-با%20چه%20روش%20هایی%20میتوانیم%20از%20ف...
مدیریت درست منابع آبی؛ مانعی بر سر راه فرسایش خاک رییس انجمن علمی مدیریت و کنترل مناطق بیابانی ایران و مدرس دانشگاه وضعیت فرسایش خاک در ایران را بحرانی توصیف کرد و گفت: بدون در نظر گرفتن آمار فرسایش بادی در کشور، رقم فرسایش خاکی به حدود 14 تن در هکتار در سال می رسد. چهارشنبه، 31 خرداد 1396 - 15:01 ...

راه‌های جلوگیری از فرسایش خاک + فیلم - باشگاه خبرنگاران

https://www.yjc.ir › فیلم و صوت › فیلم و صوت
۲۴ آبان ۱۳۹۴ - بدون تعارف با اسطوره کار آفرینی اجتماعی برای معلولان + فیلم · تحلیلی بر ظرفیت های کشور از نگاه رهبر انقلاب + فیلم · حمله‌ور شدن یک کامیون به عابران پیاده و اموال عمومی/ تلاش ناکام خلبان برای فرود اضطراری/ اگر جنگی میان ایران و متحدان منطقه ای آمریکا رخ دهد، چه اتفاقی می افتد؟ + فیلم · بزرگراهی در زیر آب!
وارد نشده: توانیم

مبارزه با فرسایش خاک در مزارع دشتی / 91239 - ویستا

vista.ir › علم و زندگی › علوم کشاورزی و دامپروری
۱۰ آبان ۱۳۸۶ - برای جلوگیری از فرسایش خاک باید روشهای کشت و تناوب زراعی صحیح و متناسب با نوع خاک و از روی اسلوب درست ، اعمال گردد تا خاک در مقابل عوامل فرسایشی ... ۳) در خاک نفوذ می‌کنند، آب نفوذی نیز یا به‌طور موقت درخاک ذخیره می‌شود که سپس در اثر تبخیر به هوا بازمی‌گردد و یا منابع آب زیرزمینی را تشکیل می دهد که ...

فرسایش - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/فرسایش
گیاه کمتری وجود دارد که انرژی قطرات باران را جذب کند و نتیجتاً فرسایش بارانی زیادتر خواهد شد، روان آب سطحی زیادتری جریان می‌یابد و نهرها و رودخانه‌ها قویتر می‌شوند و بالاخره حیوانات اهلی صخره و خاک را بیشتر خرد می‌کنند. انسان با شخم زدن زمین میلیونها بار سریعتر از حیوانات حفار موجب به هم خوردن و هوادیدگی خاک می‌گردد. با این اعمال ...

تعریف خاک و عوامل فرسایش خاکها - بیتوته

www.beytoote.com/scientific/chera/definition-soil-erosion.html
با دقت در انتخاب روشهاي کشت و زرع و نحوه انجام آنها مي‌توان با فرسايش خاک مبارزه کرد. در صورتي که شيب زمين تا مسافت زيادي ادامه داشته باشد، بهتر است که نباتات کرتي مانند ذرت با نباتات پوششي مثل گندم و جو بطور يک در ميان کشت شوند، تا بدين وسيله از شتاب گرفتن آب جلوگيري شود. اين روش کشت را که اصطلاحا کشت ...

سوالات فصل دهم علوم تجربی پتیه ی پنجم : خاک با ارزش - ...

kelase5-5.blogsky.com/.../سوالات-فصل-دهم-علوم-تجربی-پتیه-ی-پنجم-خاک-با-ارزش
۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - با یاد و نام خدا. سوالات فصل دهم : خاک با ارزش. ============= 1- خاک چیست؟ مواد دانه ریزی که ریشه ی گیاهان می توانند در آنها رشد کنند خاک می گویند. 2- خاک بزرگترین منبع ... 3- یکی از روش های نشکیل خاک، خرد شدن سنگها است. 4- سنگها براثر ... 29- چگونه می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم؟ درختان را قطع ...

مقاله برآورد میزان فرسایش خاک و راه های جلوگیری از آن، مطالعه ...

https://www.civilica.com/Paper-WATERSHED02-WATERSHED02_168=برآورد-میزا...
بنابراین احیاء پوشش گیاهی به طرق مختلفی همانند اجرای طرحهای مرتعداری ، توسعه پوشش گیاهی با کمک کاهش دام و متناسب کردن مرتع و تنظیم زمان چرا جهت جلوگیری از فرسایش خاک توصیه گردید. همچنین انجام عملیات آبخیزداری جهت کنترل هرزاب و فرسایش کهمی تواند به وسیله تسطیح و ایجاد رواناب زراعی صورت پذیرد. . از شخم و شیار ...
وارد نشده: توانیم ‏کنیم

پسرخوش تیپم آقا شهاب - فرسایش خاک

handsomeshahab.blogfa.com/post-16.aspx
می کاهد. باد ، بیابان را بیشتر تغییر می دهد یا جنگل را؟ چرا؟ وجود پوشش گیاهی مانع از فرسودگی خاک توسط آب. و باد می گردد بنابراین آب و باد نمی توانند به راحتی خاک. جنگل را با خود ببرند. ولی خاک بیابان به دلیل نبود پوشش. گیاهی زود جابه جا می گردد. چگونه می توانیم از جا به جا شدن خاک جلوگیریکنیم؟ ۱- شخم زدن خاک ( این کار ...

[PDF]بحران فرسایش خاک ایران را می بلعد

sinapress.ir/directory/پرونده%20ویزه/1422776251.pdf
۷ مهر ۱۳۹۳ - محافظت از خاک. از نظر نرخ فرسایش خاک جزو سه کشور اول دنیا هستیم. پوشش گیاهی با کاهش سرعت باد و ایجاد هوموس جلوی فرسایش خاک را می گیرد. پوشش گیاهی؛ تنها ... بارندگی های با شدت زیاد و مدت کم، خاک. دچار فرسایش نشود. باید همهروش های. مهندسی آبخیزداری و آبخوان داری را به. خدمت بگیریم تا هم رطوبت خاک برای.

ایرنا - حفاظت از زمین با مراقبت از خاک

www.irna.ir/fa/News/82753203
۱۴ آذر ۱۳۹۶ - تهران - ایرنا - با توجه به اهمیت خاک به عنوان یکی از مهمترین اجزای طبیعت، اتحادیه جهانی علوم خاک(International Union of Soil Science) در سال 2003، در راستای ... شیمیایی بی رویه استفاده می کنیم خاک های حاصلخیز را از بین برده و دیگر نسل آینده منبعی برای تامین غذای خود نخواهد داشت و این در تقابل با اصول توسعه ...

سرمايه گذاری روی خاك سالم برای جلوگیری از فرسایش سالانه ...

www.unic-ir.org/index.php?...خاك...جلوگیری...فرسایش...میلیون-هکتارزمین...
۲۶ خرداد ۱۳۹۴ - بيابان زايی و فرسايش زمين دو عامل نقض حقوق بشر است كه با حق بر غذا آغاز می شوند. حدود يك ميليارد نفر فاقد غذای كافی هستند و انسان هايی كه از زمین های فرسایش يافته امرار معاش می کنند بيشترين رنج را متحمل می شوند. چنانچه طبق پيش بينی ها تا سال 2035 ميزان توليد غذا در جهان به دليل فرسايش زمين 12 درصد ...

[PDF]درس 10 خاك با ارزش

chap.sch.ir/sites/default/files/books/94-95/4/077-084-C22.pdf
رنگ خاک ها باهم تفاوت. داشت. معلّم خاک ها را با هم مخلوط کرد و سپس در گلدان ریخت. بچّه ها با تعجّب به کار او نگاه می کردند. یکی از اعضای گروهِ محمّد از معلّم پرسید: چرا رنگ .... با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم؟ فکرکنید. فرسایشباگذشت زمان، آب و باد مقداری از خاک را با خود جا به جا می کنند که به آن فرسایش خاک ...

چگونه مي توان حاصلخيزي خاك را بهبود بخشيد و حفظ كرد؟ | ...

https://organic-agriculture.persianblog.ir/DvEMZNY3DvhaaW6jL6n5-چگونه-مي-توان...
۱۶ بهمن ۱۳۸۵ - كشاورزان باروري خاك خود را با روش‌هاي مديريتي مختلفي مي توانند بهبود بخشندو بايد به اين نكات توجه كنند: حفاظتخاك در برابر آفتاب شديد و باران‌هاي سنگين : بدين معني كه از پوشش گياهي مثلاً مالچ پاشي با ضايعات گياهي ، محصولات كود سبز يا محصولات پوششي استفاده كنند تا از فرسايش خاك جلوگيري كرده و ...

با استفاده از یک ماشین به حذف خاک رس از سنگ سیلیس

https://www.tune-in-project.eu/2011-08/28827.html
پردازش خاک رس زمین fullers ssigroup.biz. با توجه به پردازش, مخلوطی از خاک رس با چگونه یک ماشین خاک در خرد خاکرس با سنگ شکن رول ... بهره حرارتی از خاک رس کائولن در حذف چگونه طلا از سنگ معدن حذف ماشین سیلیس با استفاده از. بیشتر+ ... با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم؟ به سطح خاک و جلوگیری از کشت ...

گیاهان-دارویی-از-فرسایش-خاک-جلوگیری-می-کند - apkade - ...

https://apkade.ir/fa/گیاهان-دارویی-از-فرسایش-خاک-جلوگیری-می-کند
گیاهان داروییفرسایش خاک جلوگیری می کند گیاهان داروییفرسایش خاک جلوگیری می کند با چه روش هایی می توانیمفرسایش خاک جلوگیری کنیم خواص داروییدرمانی گیاه رازیانه گیاهان دارویی طب سنتی فرسایشعوامل فرسایش خاک بخش سوم الموتیان گیاهان دارویی کپرگل کاربرد گیاهان دارویی در سیستم اگروفورستری شبکه خبری ...

حفاظت از منابع خاک یکی از چالش‌های حال و آینده کشور | روزنامه ...

https://jahaneghtesad.com/حفاظت-از-منابع-خاک-یکی-از-چالش‌های-حال/
۱۹ آبان ۱۳۹۶ - معاون وزیر جهاد با بیان اینکه فرسایش خاک در ایران تقریبا ۲.۵ برابر متوسط جهانی است، گفت: با اینکه در سال اول برنامه ششم هستیم مبلغی برای تحقق اهداف ... هکتار آن آبی و حدود ۱۰ میلیون هکتار آن دیم است؛ بنابراین از حدود ۳۲ میلیون هکتار از اراضی قابل کشت به دلیل محدودیت منابع آب نمی توانیم استفاده کنیم.

انجمن مردم نهاد سه یک ::: راه های جلوگیری از نابودی جنگل ها و ...

3yek.ir/fa/news/view/14006/راه+های+جلوگیری+از+نابودی+جنگل+ها+و+محیط+زیست
نابودی جنگلها با سرعت بسیار زیاد، فرسایش خاک ، پیشروی کویر و بیابان ها در سراسر کشور، آلودگی آبهای آشامیدنی و غیرآشامیدنی ، آلودگی هوا، مصرف نامحدود منابع .... های جنگلی زندگی می کنند و آموزش آنان برای اجتناب از روشن کردن آتش در جنگل و جلوگیریاز آتش زدن پس چـر مزارع حاشیه جنگـل و یا کنـترل چنین آتش سـوزی هایی با ...

[PDF]فعالیت های نوروزی درس علوم پایه پنجم

rahyar.org/wp-content/uploads/2017/03/oloom-3.pdf
8. علوم. پایه. پنجم. /7. /1. 59. : با چه روشهاییمیتوانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم؟ -2. چرا گیاخاک سبب تقویت خاک می. شود؟ -3. پسر گلم در مورد باغبانی پایدار در چند سطر تحقیق کن.

حفاظت از آب و خاک با آبخیزداری | استپ هلپ

www.stephelp.ir/حفاظت-از-آب-و-خاک-با-آبخیزداری/
۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - آبخیزداری به همه فعالیت هایی گفته می شود که در محدوده یک حوزه آبخیز صورت می گیرد و باعث حفظ آب و خاک میگردد. با آبخیزداری، از هدر رفتن آب، فرسایش خاک و همچنین ته نشین شدن گل و لای در مخازن سد ها و بند ها جلوگیری به عمل آمده، آبدهی چشمه ها، قنوات و چاه ها زیاد شده و کشاورزی و دامداری رونق می یابد. در این مطلب به ...

فرسايش خاک؛ زنگ خطري براي امنيت غذايي - روزنامه اطلاعات

www.ettelaat.com/etiran/?p=326551
۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ما به دنبال این هستیم که نقشه های آلودگی خاک، نقشه های کربن خاک و نقشه های کاربری اراضی با مقیاس مدیریت پذیر را تهیه کنیم. اقداماتی هم در این زمینه انجام شده و پیگیری هایی هم از طریق موسسه خاک و آب انجام می دهیم تا این اقدامات را انجام دهیم. وی از دیگر مشکلات در بخش خاک کشور به بحث فرسایش اشاره می کند و می ...

فرسایش خاک - بام ایران ، 5610متر

5610m.com/tag/فرسایش-خاک/
۷ مهر ۱۳۹۶ - از اهمیت مراتع برای انسان می توان به موارد زیر اشاره کرد: ۱٫ جذب روان آب های سطحی و انتقال آنها به سفرهای آب زیر زمینی ۲٫ حفظ پویایی خاک و جلوگیری از فرسایش خاک و هجوم ریزگردها ۳٫ کنترل سیلاب ها و بهمن های مخرب با تثبیت خاک ۴٫ اکسیژن رسانی و تصفیه هوا ۵٫ حفظ زیبایی بصری کوهستان و… عمده ترین عوامل ...

تمام خاک‌های اطراف تهران آلوده‌اند/سالانه ۱۶ میلیون تن فرسایش ...

https://www.ilnanews.com/.../481187-تمام-خاک-های-اطراف-تهران-آلوده-اند-سالانه-میلیو...
۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - متصدی ادامه داد: در صورتیکه لایحه حفاظت از خاک به قانون تبدیل شود، شاهد یک اقدام ارزنده برای ج.ا.ایران و دولت یازدهم خواهیم بود. زیرا از طریق این لایحه می توانیم با نگاهی جامع و قانونمند، مدیریت صحیح منابع خاک و مقابله با آلودگی‌هایخاک را پیگیری کنیم. این مقام مسئول ضمن تاکید بر این موضوع که تصویب لایحه ...

[DOC]اهمیت خاک در سطح جهانی - سازمان حفاظت محیط زیست

https://www.doe.ir/Portal/file/?682509/خاک-و-اهميت-آن.docx
خاك از منابع تجديدپذير به شمار مي رود اما براساس مراجع مختلف تشكيل هر سانتيمتر خاك در شرايط مختلف آب و هوايي از 100 تا 10000 سال طول مي كشد. هزينه رفع آلودگي هر متر مكعب خاك به روشهاي مختلف، بين 50 تا 5000 دلار است (ارزان ترين قيمت مرتبط به تبديل خاك آلوده به بتن است). از سوي ديگر، رفع آلودگي خاك فرآيندي بسيار ...

[PDF]ﻓﺮﺳﺎﻳﺶ و ﺣﻔﺎﻇﺖ ﺧﺎك

www.urumnahal.com/userfiles/Documents/farsayesh%20va%20hefazat%20kahk.pdf
ﺧﺎﮎ هﺎﯼ ﮐﺸﻮر را ﺣﻔﺎﻇﺖ ﮐﻨﻴﻢ ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﻴﻢ از ﺗﺨﺮﯾﺐ ﺁﻧﻬﺎ ﺟﻠﻮﮔﻴﺮﯼ ﮐﻨﻴﻢ . ﻧﮑﺘﻪ ﻣﻬﻢ دﯾﮕﺮ ..... روش هﺎﯼ. ﻣﺨﺘﻠﻔﯽ ﺑﺮاﯼ ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻓﺮﺳﺎﯾﺶﭘﺬﯾﺮﯼ ﺧﺎﮎ اﺳﺘﻔﺎدﻩ ﺷﺪﻩ اﺳﺖ ﮐﻪ از ﺁن ﺟﻤﻠﻪ ﻣﯽ ﺗﻮان ﺑﻪ روش ﺑﺎﯾﮑﻮس. اﺷﺎرﻩ ﮐﺮد ﮐﻪ اﯾﺸﺎن اﻋﺘﻘﺎد داﺷﺖ ﮐﻪ ﻓﺮﺳﺎﯾﺶ ﭘﺬﯾﺮﯼ ﺑﺎ ﻧﺴﺒﺖ. (% Sand + % Silt) / %Clay. ﻣﺘﻨﺎﺳﺐ اﺳﺖ و در ... ﺧﺎﮎ هﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺣﺎوﯼ ﻣﻘﺪار زﯾﺎدﯼ ﮐﺎﺗﻴﻮن هﺎﯼ ﺑﺎزﯼ هﺴﺘﻨﺪ ﻣﻘﺎوم ﺑﻪ ﻓﺮﺳﺎﯾﺶ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﻨﺪ زﯾﺮا اﯾﻦ ﻣﻮاد ﺑﺎﻋﺚ. ﭘﻴﻮﻧﺪ هﺎﯼ ﺷﻴﻤﻴﺎﯾﯽ در ...
برچسب ها : با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم , با چه روش هایی می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم , با چه روش هایی می توانیم از .. فرسایش خاک جلوگیری کنیم ,
بازدید : 29 تاریخ : 26 / 01 / 1397 زمان : 22:9 نویسنده : حسین نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز

آمار سایت
 • کل مطالب : 300
 • کل نظرات : 6
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 147
 • آی پی دیروز : 165
 • بازدید امروز : 330
 • باردید دیروز : 363
 • گوگل امروز : 127
 • گوگل دیروز : 126
 • بازدید هفته : 2,466
 • بازدید ماه : 13,166
 • بازدید سال : 36,626
 • بازدید کلی : 271,412