close
تبلیغات در اینترنت
❶ چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر ❶ تحقیق

اين پنجره صرفا براي تامين منابع مالي وبلاگ ايجاد شده است !

با کليک روي دکمه × یا دکمه بستن آنرا ببنديد

به وبلاگ من خوش آمديد

loading...
سرویس سایت سایت رزبلاگ بزرگترین سرویس ارائه خدمات سایت نویسی حرفه ای در ایران

گوگل 17

چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر

..

اگر مطلبی از سایت شما کپی شده است حتما اطلاع دهید

به سرعت پیگیری میشود

از این لینک : ارتباط با مدیر

...

*** متاسفانه برخی از مطالب سایت حذف شدند ***

❶ چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر ❶ تحقیق

❶ چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر ❶ تحقیق❶ چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر ❶ تحقیق

چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر

چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر

چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر

 

در ادامه مطلب ...

مقدمه

زمان دوره ای است که یک عمل یا یک رویداد رخ می دهد .از هر چیزی که تغییرات منظم دارد می توان برای سنجش زمان استفاده کرد . زمان مانند طول و جرم یک مفدار بنیادی در فیزیک است و بعد چهارم آن محسوب می شود . برای اندازه گیری زمان سه روش موجود است . دو روش اول بر مبنای حرکت روزانه ی زمین به دور محورش است . این روش ها به وسیله ی حرکت ظاهری خورشید در آسمان ( زمان خورشیدی ) یا حرکت ظاهری ستارگان در آسمان ( زمان نجومی ) تعیین می شود . روش سوم اندازه گیری زمان مبنی بر دوران کامل زمین به دور خورشید ( زمان زیجی ) است .

نتیجه تصویری برای انواع زمان و اندازه گیری

زمان خورشیدی :

حرکت ظاهری خورشید از عرض آسمان برای مدت های طولانی برای اندازه گیری زمان استفاده می شد . در تمام مکان ها وقتی که خورشید به بالاترین نقطه ی آسمان می رسید ظهر محسوب می شود . این نقطه نصف النهار است . فاصله ی میان گذر پیاپی خورشید از عرض نصف النهار یک روز است و این روز طبق عادت به 24 ساعت تقسیم شده است .طول روز مطابق با خورشید در تمام سال یکسان نیست . این متغیر بودن به دلیل بیضوی بودن مدار زمین و میل دایرةالبروج نسبت به معدل النهار ( استوای آسمان ) است . این اختلاف گاهی به 16 دقیقه هم می رسد . با اختراع ساعتی دقیق در قرن 17 این اختلاف معنی دار شد . به این ترتیب زمان خورشیدی ( که مبنی بر حرکت فرضی خورشید با سرعت هموار در سراسر سال می باشد ) اختراع شد .

زمان استاندارد :

نیم روز هر محل زمانی است که خورشید به بالاترین نقطه خود در آسمان رسیده باشد . هنگامی که مردم ساکن در نقاط غربی یک محل هنوز به نیمه ی روز نرسیده اند ساکنان نقاط شرقی عصر را از سر گذرانده اند . با چرخش زمین نقاط مختلف از شرق به غرب به ترتیب به نیمه روز می رسند . زمان استاندارد ( که مبنی بر زمان خورشیدی است ) در سال 1883 طی موافقت نامه ای بین المللی برای پرهیز از پیچیدگی که در اثر استفاده ی هر جامعه از ساعت محلی خود بوجود آمده بود معرفی شد . طی این موافقت نامه زمین به 24 ناحیه ی زمانی دسته بندی شدکه هر ناحیه 15 درجه ی طول جغرافیایی را به خود اختصاص می دهد. که این تقسیم بندی یک تقسیم بندی طبیعی است زیرا سیاره ی زمین با سرعت 15 درجه در ساعت به دور خودش می گردد.منطقه ی اصلی نصف النهار صفر درجه است که از رصدخانه ی سلطنتی گرینویچ در انگلستان می گذرد. مناطق زمانی دیگر بر حسب فاصله از غرب یا شرق گرینویچ دسته بندی شد . در هر منطقه ی زمانی تمام ساعت ها یک عدد را نشان می داد . در سال 1966 کنگره ی آمریکا از تصویب نامه ی زمانی متحدالشکل که باعث بنا شدن 8 منطقه ی زمانی برای آمریکا و متصرفاتش شده بود اجتناب کرد . در سال 1983 چندین کرانه ی منطقه ی زمانی تغییر کرد و به همین دلیل آلاسکا که قبلا تحت پوشش 4 منطقه ی زمانی بود تحت پوشش یک منطقه ی واحد در آمد . در کشتیرانی ساعت ها معمولا زمان محلی گرینویچ را که میانگین زمان گرینویچ (GMT) می گویند نشان می دهند . منجمان این سیستم را با نام زمان جهانی (UT) به کار می برند .

زمان نجومی :

مکان اصلی آن اعتدال بهاری ( یک مکان خیالی در آسمان که با صحت زیاد توسط منجمان اندازه گیری می شود ) است. موقعیت اعتدال بهاری توسط ستارگان ثابت تعیین می شود . (یک روز نجومی زمانی آغاز می شود که فلان ستاره ی معین از یک نصف النهار عبور می کند و درست در لحظه ای که همان ستاره دوباره از همان نقطه عبور می کند این روز به پایان میرسد . این روز 23 ساعت و 56 دقیقه و 09/4 ثانیه است که 4 دقیقه کوتاهتر از روز خورشیدی متوسط است)زمان خورشیدی را که مبنی بر مکان ستاره ها است را زمان نجومی می گویند . ساعتی را که برای اندازه گیری زمان نجومی تنظیم شده باشد را ساعت نجومی گویند . رصد خانه ی نیروی دریایی آمریکا در واشنگتن از جدول های ریاضی برای نتیجه گرفتن زمان خورشیدی میانگین از زمان نجومی میانگین استفاده می کند. زمان خورشیدی میانگین بدین گونه دارای خطاهایی در حد 1 در میلیون است . بین ساعت خورشیدی میانگین و ساعت نجومی اختلافی وجود دارد که این اختلاف به دلیل چرخش هم زمان زمین به دور خود و به دور خورشید به وجود می آید . مطابق با زمان نجومی میانگین زمین بعد از 365 روز و 6 ساعت و 9 دقیقه و 54/9 ثانیه و مطابق با زمان خورشیدی میانگین زمین بعد از 365 روز و 5 ساعت و 48 دقیقه و 5/45 ثانیه به اعتدال بهاری برمیگردد . این اختلاف 20 دقیقه و 04/24 ثانیه می باشد.

زمان زیجی :

زمان خورشیدی میانگین و زمان نجومی میانگین هیچ کدام صحیح نیستند . که این به دلیل نامنظم بودن حرکت زمین در مدارش است. اختلاف در سرعت چرخش زمین به مقدار 1 یا 2 ثانیه در سال می رسد . مجموع این اختلاف در 200 سال گذشته به 30 ثانیه رسید بعلاوه سرعت حرکت زمین رفته رفته به میزان 1000/1 در ثانیه در هر 100 سال کاهش می یابد.بعضی از این دگرگونی ها می توانند به حساب بیایند اما دگرگونی هایی که نامنظم هستند نمی توانند به حساب بیایند.این اشکالات در سال 1940 با معرفی زمان زیجی کنار گذاشته شد . زمان زیجی به طور عمده توسط منجمان برای محاسبه ی دقیق محل سیارات و ستاره ها استفاده می شود. زمان زیجی مبنی بر دوران سالانه ی کامل زمین به دور خورشید است.عصر زمان زیجی 4 ثانیه دیرتر از عصر زمان جهانی است .بنابر این زمان زیجی هر لحظه با فرمول زیر برای طول میانگین هندسی خورشید تعریف می شود : 

L = 279^4148/04"+129602768"/13T+1"/089T 2

 در اینجا T زمان زیجی است که بر حسب قرن ژولیانی برابر 36525 روز زیجی ، از عصر بنیادی اندازه گیری می شود . 

به واسطه ی استفاده از جدول ریاضی زمان زیجی تبدیل به زمان خورشیدی میانگین شد.

 نتیجه تصویری برای انواع زمان و اندازه گیری زمان در گذشته

روز و ساعت :

 روز مهمترین دوره ی زمانی برای انسان هاست . روز به 24 ساعت مساوی تقسیم می شود . البته ساعت های روز همیشه مساوی نبودند . قبل از بکارگیری ساعت های مکانیکی در قرن 14 میلادی هر ساعت یک دوازدهم دوره ی روشنایی روز بود و ساعت ها در زمستان کوتاهتر از تابستان بود . عدد 24 از گذشته های دور به یادگار مانده است و ممکن بود هر عدد دیگری باشد . مبنای شمارش در تمدن بابلی های باستان به جای ده که امروزه به کار می بریم شصت بود و تقسیم ساعت به 60 دقیقه و دقیقه به 60 ثانیه از آن جا سرچشمه گرفته است .

شب و روز:

خورشید هر روز از مشرق طلوع می کند و به آرامی بالا می آید. مسیر حرکت آن در آسمان به شکل یک نیم دایره است. پس از پیمودن این مسیر ، در افق فرو می رود. و شب آغاز می شود. زندگی انسان ، جانوران و گیاهان تحت تاثیر گردش شب و روز است. به هنگام روز ، برخی از جانواران استراحت می کنند و شب به جستجوی غذای خود می پردازند. انسان و برخی ازجانوران عکس آنها عمل می کنند. با شروع روز بسیاری از گلها ، گلبرگهای خود را باز می کنند و شب آنها را می بندند.

 

عواملپیدایش شب و روز:

در زمانهای قدیم ، مردم عقیده داشتند که خورشید واقعا در آسمان حرکت می کند و شب و روز به وجود می آورد. مثلا مصریان بر این باور بودند که خدای خورشید به نام «رع» ارابه آتشین خود را هر روز در آسمانها می راند. امروزه می دانیم که این خورشید نیست که حرکت می کند بلکه سیاره ما زمین ، مانند فرفره از غرب به شرق می چرخد. ما در اثر چرخش زمینتصور می کنیم که خورشید در آسمان حرکت می کند. هنگامی که یک بخش رو به خورشید قرار می گیرد، روز در آن آغاز می شود. در همان هنگام ، بخش دیگر زمین که رو به خورشید نیست در تاریکی فرو می رود. یک بار چرخش زمین به دور خود، یک شبانه روز است.

 

طولانی ترین مقیاس زمان :

در تاریخ شماری و تقویم هندو مقیاسی به نام کالپا (kalpa ) وجود دارد که معادل 4320 میلیون سال کره ی زمین است . در علم نجوم سال کیهانی مدت زمان یکبار گردش خورشید دور مرکز کهکشان راه شیری است . ( معادل 225 میلیون سال ما در کره ی زمین ) در اواخر دوره ی کرتاسه یعنی حدود 85 میلیون سال پیش ، سرعت چرخش زمین به دور خورشید بیشتر بود و از اینرو یک سال 3/370 روز را در بر می گرفت . در دوران کامبرین یعنی حدود 600 میلیون سال پیش ، یک سال 425 روز را شامل می شد.

 

کوتاهترین مقیاس زمان :

از آنجایی که نیروی کشندی ( جزر و مدی ) ماه طول روز را در کره ی زمین دچار نوسان می کند و در نتیجه در هر قرن یک ثانیه به طول روز اضافه می گردد ، لذا از سال 1960 به اینطرف در تعریف ثانیه برای مقیاس زمان تجدید نظر شد . در گذشته یک ثانیه معادل یک قسمت از 86400 قسمت میانگین یک سال خورشیدی بود حال آنکه اینک برابر یک قسمت از 31556925974 قسمت میانگین یک سال خورشیدی می باشد که از نقطه نظر تقویم نجومی سال 1900 میلادی به عنوان معیار انتخاب شده است .در آوریل 1982 چارلز چنگ موفق شد در آزمایشگاه بل در ایالت نیوجرزی در آمریکا یک ضربان نور لیزری تولید کند که زمان پایداری آن فقط 30 فمتو ثانیه بود . طول این ضربان نوری 9 میکرومتر یعنی 14 طول موج محاسبه گردید .

 

روشنایی روز-صرفه جویی در زمان :

طی جنگ جهانی اول در بریتانیا و آمریکا ساعت ها را یک ساعت از زمان استاندارد جلوتر کشیدند . دلیل این کار استفاده از روشنایی روز برای کار و صرفه جویی در مصرف برق بود . جلو کشیدن ساعت برای افراد بسیار راحت تر است تا این که یک ساعت زودتر سر کار حاضر شوند . در بریتانیا هنوز در ماه های تابستان از ساعت تابستانی که یک ساعت جلوتر از ساعت گرینویچ است استفاده می شود . دولت روزی را که باید ساعت ها جلو یا عقب کشیده شود تعیین می کند.

 نتیجه تصویری برای انواع زمان و اندازه گیری زمان در گذشته

انواع ساعتها جهت اندازه گیری زمان

اولین ساعت ها :

 طلوع و غروب خورشید اولین واحد های زمان برای بشر بودند . بلند و کوتاه شدن سایه های قطعات چوب، سنگ ها و درخت ها نیز برای بشر زمان را در روز نشان می دادند . با حرکت ستارگان آنها دارای یک نوع ساعت بسیار بزرگ شده بودند. بشر متوجه شده بود که در هنگام شب ستارگان مختلفی ظاهر می شوند . مصریان قدیم

بر اساس طلوع 12 ستاره ، شب را به 12 مرحله ی زمانی تقسیم کردند . آنها روز را نیز به 12 قسمت تقسیم کردند و شبانه روز 24 ساعت ما بر پایه ی تقسیمات شب و روز مصریان است . مصریان همچنین با قطعاتی از چوب همراه با عقربه ساعت های آفتابی می ساختند . این ساعت ها دارای 12 دوره ی زمانی برای تقسیم روز بوده و اولین ساعت های ساخته شده بودند . شکل بعدی و تکامل یافته ساعت ، بوسیله ی بشر که از آب و آتش استفاده می کرد ، ایجاد شد . یک شمع با فرو رفتگی هایی بر روی بدنه ، در هنگام سوختن از یک فرورفتگی تا فرورفتگی دیگر ، زمان را اندازه می گرفت . یک ظرف با سوراخ کوچکی در کف ، می تواند روی آب قرار گیرد . پس از گذشت زمان معین ظرف از آب پر شده و فرو می رود . در حدود 2000 سال پیش بشر ساعت دیگری را ساخت و آن عبارت بود از دو ظرف شیشه ای توخالی متصل به یکدیگر بطوریکه شن می توانست از یک ظرف به ظرف دیگر جاری شود . ظرف بالا با مقدار کافی شن که در عرض یک ساعت از سوراخ جاری می شد . در حدود 140 سال قبل از میلاد ، یونانیان و رومی ها از چرخ های دندانه دار برای اصلاح ساعت آبی استفاده کردند ،یک جسم شناور در یک ظرف دیگر قرار گرفته و با چکیدن آب به داخل ظرف ، این جسم بالا می رود . این جسم به یک چرخ دندانه دار وصل بوده و این چرخ عقربه ای را که روی درجات تعیین شده قرار داشت ، می -چرخاند.

 نتیجه تصویری برای انواع زمان و اندازه گیری

سـاعت آبی:

در این نوع ساعت، از جریان یک نواخت آب استفاده میشده، به این ترتیب که داخل ظرف مدرج سوراخ دار را با آب پر میکردند که آب قطره قطره از سوراخ کوچک می چکیده، و با توجه بمقدار آب خروجی، زمان تا حدودی معلوم میشده است .

 

ساعت شنی یا ماسه ای:

از دو حباب شیشه ای چسبیده به هم تشکیل میشده که میان آن، سوراخ باریکی برایرد شدن شن یا ماسهتعبیه میکردند، تا شنها بتدریج از حباب بالا به حباب پایین جمع شود . بعد ظرف را وارونه میکردند و همان عمل تکرار میشد . با معلوم شدن تعداد دفعات جابجا شده شن ها در حبابها، حدود تقریبی زمان مشخصمیگردید .

 نتیجه تصویری برای انواع زمان و اندازه گیری زمان در گذشته

ساعت شمعی:

 در این نوع ساعت، بدنه شمع مدرج می شد و با سوختن شمع و کوتاه شدن آن زمان را محاسبه می کردند.

 نتیجه تصویری برای انواع زمان و اندازه گیری

اشکال جدیدتر ساعت :

با پیشرفت علم و دانش بشری، بتدریج ساعتهای دقیق تر مکانیکی، وزنه ای، فنردار، برقی، باطری دار و کامپیوتری جایساعتهای آبی، آفتابی و ماسه ای را گرفتند . مخصوصا" از زمان استفاده انسان از فنر جهت راه انداختن چرخ های دندانه دار، که به ساعت شمار و دقیقه و حتی ثانیه شمار متصل هستند، سنجش دقیق زمان برای همه بطور ساده امکان پذیر گردید . در اوایل قرن شانزدهم اولین ساعت مچی آهنی، که نسبتا" زمخت بوده، توسط یکنفر آلمانی ساخته شد . بعدها اواخر قرن هجدهم با استفاده از فنر و چرخ دندانه های بسیار کوچک،امکان ساختن ساعتهای مچی ظریف بوجود آمد، بطوریکه اولین ساعتهای مچی شبیه ساعتهای امروزی، در کشور سوئیس «از سالهای 1790 به بعد» ساخته شد . 

بین سالهای 1865 تا 1868 بزرگترین، حجیم ترین و جسیم ترین ساعت دیواری جهان، در کلیسای سن پیر در فرانسه نصب گردید ارتفاع ساعت 1/12 متر عرض آن 09/6 متر و ضخامتش 7/2 متر بوده که از 90000 قطعه تشکیل یافته . در مقابلبزرگترین ساعت، ظریف ترین ساعت دنیا فقط 98/0 میلی متر قطر دارد .

ساعت آفتابی:یکی از کهن ترین روشهای تشخیصزمان، گردش روزانه خورشید در آسمان بود. رومیان ، روز را هشت قسمت می کردند و هر قسمت را یک ساعت می نامیدند. ساعتهای آنها در زمستان کوتاه و در تابستان طولانی بود. با استفاده از یک ساعت آفتابی به راحتی می توان زمان را از حرکت خورشید به دست آورد. یک میله که در جایی نصب شده باشد، سایه ایجاد می کند. در تمام مدت روز که خورشید در آسمان گردش می کند. مکان سایه نیز به آرامی عوض می شود. از مکان سایه میتوان فهمید که ساعت چند است. پیش از اختراع ساعتهای ارزان قیمت امروزی ، بسیاری ازمردم برای نگاه داشتن زمان از ساعتهای آفتابی استفاده می‌کردند.

 

دقیق ترین زمان سنج :

دو زمان سنج اتمی که در 1964 در آزمایشگاه پژوهشی نیروی دریایی آمریکا در شهر واشنگتن نصب شده اند ، دقیق ترین زمان سنج جهان به شمار می آیند . این دو زمان سنج که بر مبنای دوره ی انتقالی اتم هیدرژن ( 649/1420450751 سیکل در ثانیه ) عمل می کنند ، دارای خطای 1 ثانیه در 1700000 سال می باشند .

  

پیکان زمان :

هنگامی که انسان می کوشید تا جاذبه ی گرانشی را با مکانیک کوآنتوم یکی کند باید نظریه ی «زمان موهومی » را نیز در آن دخالت می داد . زمان موهومی راستا و جهت های قابل تشخیصی در فضا ندارد . اگر کسی بتواند بر حسب زمان موهومی بسمت شمال برود الزاما باید بتواند به عقب برگشته و از جنوب سر درآورد ، به همین نحو اگر کسی بر حسب زمان موهومی بتواند به سمت جلو برود الزاما باید بتواند عقبگرد کرده و بسوی عقب برود . این به معنی آن است که در زمان موهومی بین سمت های پس و پیش تفاوت مهمی وجود ندارد . از سوی دیگر ، همانطور که همه می دانیم ، در « زمان حقیقی » بین سمت های جلو و عقب اختلاف فاحشی موجود است . قوانین علم بین گذشته و آینده تمایزی بوجود نمی آورد . با وجود این هنوز هم در زندگی معمولی ، بین راستاهای سمت جلو و سمت عقب در زمان حقیقی اختلاف بزرگی موجود است . برای توضیح بیشتر لیوانی را در نظر آورید که از روی میز بر کف زمین بیفتد و تکه تکه شود . اگر شما فیلمی از این واقعه برداشته و به نمایش بگذارید خواهید دید که قطعات لیوان به ناگاه روی زمین جمع شده و به صورت لیوان سالم و کاملی در آمده و بر روی میز پس می جهد . حتی اگر شما از جریان هم قبلا اطلاعی نداشته باشید باز می توانستید به سادگی بگویید که فیلم به عقب برگشته است زیرا چنین ماجرایی هرگز در زندگی معمولی سابقه ندارد . توضیحی که می توان به این پرسش داده می شود که چرا جمع و جور شدن تکه های لیوان از کف زمین و پس پرش آن بر روی میز به حقیقت نمی پیوندد و ما آن را نمی بینیم این است که چنین چیزی مخالف قانون دوم ترمودینامیک است . این قانون گویای آن است که پیوسته در هر سیستم بسته مقدار بی نظمی یا انتروپی نسبت به زمان افزایش می یابد . به عبارت دیگر این حالت شکلی از قانون مرفی می باشد که می گوید :« اشیاء همیشه تمایل به کجروی دارند ! » لیوان سالمی که بر روی میز قرار گرفته است نمایانگر حالتی از نظم غایی است ، ولی لیوان شکسته ای که بر کف زمین پراکنده شده است نمودار حالتی از بی نظمی است . افزایش بی نظمی یا انتروپی نسبت به زمان ، مثالی است از آنچه پیکان زمان نامیده می شود و چیزی است که گذشته را از آینده متمایز ساخته و سمت و جهتی به زمان می دهد . دستکم سه پیکان مختلف از زمان وجود دارند که عبارتند از : 1- پیکان ترمودینامیک زمان و آن سویی از زمان است که در آن بی نظمی یا انتروپی افزایش می یابد . 2- پیکان روانشناختی زمان و آن سویی است که ما گذشت زمان را در آن احساس می کنیم و جهتی که ما گذشته را به یاد می آوریم و نه آینده را . 3- پیکان کیهان شناسی زمان و آن سویی از زمان است که کیهان در آن جهت بجای انقباض در حال انبساط است .

 

سفر در زمان:

یکی از جالبترین افکار بشر، ایده جابجایی در بعد زمان است. البته اگر از یک بعد دیگر به قضیه نگاه کنیم همه ما مسافر زمان هستیم. همین الان که شما این را میخوانید، زمان در حول و حوش و به پیش میرود و آینده به حال و حال به گذشته تبدیل میشود. نشانه اش هم رشد موجودات است. ما بزرگ میشویم و می میریم. پس زمان در جریان است.

بر طبق نظریه نسبیت اگر شیئ به سرعت نور نزدیک شود گذشت زمان برایش آهسته تر صورت میگیرد. بنابراین اگر بشود باسرعت بیش از سرعت نور حرکت کرد، زمان به عقب برگردد. مانع اصلی این است که اگر جسمی به سرعت نور نزدیک بشود جرم نسبی ان به بینهایت میل میکند؛ لذا نمی شود شتابی بیش از سرعت نور پیدا کرد. اما شاید یک روز این مشکل هم حل شود. بر خلاف نویسنده ها و خیالپردازها که فکر می کنند سفر در زمان باید با یک ماشین انجام شود، دانشمندان بر این عقیده هستند که اینکار به کمک یک پدیده طبیعی صورت می گیرد. در این خصوص سه پدیده مد نظر است: سیاهچاله های دوار،کرمچاله ها و ریسمانهای کیهانی.

 نسبیت انیشتین :

انیشتین نشان داد که ثابت بودن سرعت نور توام با فرمول بندی دقیق تعاریف و اندازه گیریهای مربوط به مفاهیم بنیادی طول ، زمان و جرم چگونه در بررسی سرعت های نزدیک به سرعت نور به نتایج شگفت آوری منجر می شود . نتایج اساسی کشف انیشتین چنین است : اگر جسمی سرعت بگیرد و به سرعت نور نزدیک شود زمان اندازه گیری شده به وسیله ی ناظر ساکن با زمان اندازه گیری شده توسط شخصی که با آن جسم حرکت می کند متفاوت می شود . برای مثال اگر اتومبیلی بتواند با سرعت مثلا 90% سرعت نور حرکت کند ناظر ساکن در کنار جاده احساس می کند که ساعت نصب شده بر روی اتومبیل درست کار نمی کند . چرا که به نظر او این ساعت عقب می ماند . اما در اصل این ساعت نیست که کند می شود بلکه خود زمان کند می شود و اگر راننده خود زمان را اندازه گیری کند چیزی عجیب یا غیر عادی در ساعت خود نمی بیند . با وجود این هنگامی که اتومبیل به نقطه ی آغاز حرکت بازگردد و متوقف شود راننده ی آن ( بسته به اینکه چه مدتی در سفر بوده است ) از ناظری که ساکن بوده است چند دقیقه جوان تر خواهد بود . اثر شگفت آور دیگر به طول جسمی که با سرعت نزدیک به سرعت نور حرکت می کند مربوط می شود . در همان مثال پیشین که اتومبیل مسابقه ای ما با سرعت 90 % سرعت نور حرکت می کند ناظر ساکن با کمال تعجب می بیند که طول اتومبیل کوتاهتر می شود و به نصف طول معمولی آن می رسد ، اتومبیل پهن تر نیز دیده می شود ، اما طول آن در راستای حرکت به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد . البته راننده اتومبیل هیچ چیز غیر عادی را احساس نمی کند . فیزیکدانان ، این اثر انقباض نسبیتی طول را نیز در آزمایشگاه اندازه گیری کرده اند . سومین اثر به جرم مربوط است . انیشتین نشان داد که جرم جسم متحرک از نظر ناظر ساکن به سرعت حرکت آن بستگی دارد . برای مثال اگر وزن اتومبیلی 500 کیلوگرم باشد هنگامی که سرعت اتومبیل به 90 % سرعت نور برسد وزن آن نیز دو برابر می شود و به 1000 کیلوگرم می رسد.اتساع زمان : اثری که نظریه خاص ‌نسبیت ‌ پیشگوئی کرده است . ناظری گذشت زمان t را با ساعتی اندازه می‌گیرد که در سفر با خود همراه دارد. ناظر دیگری که با سرعت v نسبت به ناظر اول حرکت میکند ساعت مشابهی همراه دارد.به نظر ناظر اولی خواهد رسید که بر ساعت ناظر دوم زمان سپری خواهد شد( C ‌سرعت نور‌ است ). این اثر فقط در ‌سرعتهای نسبیتی‌ نمایان می‌شود و فقط در حرکات بعضی ‌موئون‌ها، که عمری دارزتر از سرعت های نسبیتی دارند، مشهود شده است . اتساع زمان ناشی از گرانی زمین بسیار کوچک است : ساعتی که روی سطح زمین جای دارد در قیاس با ساعتی که بسیار بالاتر از این سطح باشد ، تنها 1 در 10عقب می افتد . اما حتی این اثر های کوچک در محدوده ی دقت ساعت های اتمی بسیار دقیق هستند . در 1972 دانشمندان رصد خانه ی نیروی دریایی آمریکا با حمل ساعت های اتمی قابل حمل به ارتفاع حدود m10000 و مقایسه ی آنها با ساعت های همسانی در روی زمین اتساع گرانشی زمان را ثابت کردند . ساعت ها را جت های شرکت های هوایی بازرگانی حمل می کردند .- آزمایندگان تنها برای سفر دور دنیا با پان آمریکن ، تی دبلیو ای و هواپیمایی آمریکا بلیت خریدند . یکی سفر دور زمین به سوی شرق و یکی به سوی غرب داشتند و هر سفر حدود سه روز طول کشید که دو روز آن در آسمان گذشت . چهار ساعت باریکه ی سزیم را در این سفر همراه بردند . مقایسه ی مداوم این ساعت های مسافر حفاظی بود در مقابل جهش های ناگهانی کوچک که گهگاهی در ساعت های سزیم اتفاق می افتد . هنگامی که ساعت در سفر به زمین آورده شده و با ساعت رصد خانه ی نیروی دریایی آمریکا در شهر واشنگتن مقایسه شدند معلوم شد که حدود 7-10× 5/1s جلو افتادند . از اصل نسبیت فهمیدیم که ساعتی که نسبت به یک چارچوب مرجع لخت در حرکت است ، در مقایسه ی با ساعت های ساکن در آن چارچوب مرجع کند تر کار می کند .ضریب اتساع زمان هنگامی که سرعت به سرعت نور نزدیک می شود به بی نهایت میل می کند . کند شدن آهنگ گذر زمان برای همه ی فرایند های فیزیکی صورت می گیرد – فرآیندهای اتمی ، هسته ای ، زیست -شناسی و ... . در سرعت های کم ، اثر اتساع زمان ناچیز است اما در سرعت های قابل مقایسه با سرعت نور ، کاملا بزرگ می شود .در واپاشی ذرات بنیادی کم عمر ، اثرات بسیار جدی اتساع زمان مشاهده شده است . برای مثال ذرات موئون دارای نیم عمر متوسطی در حدودs 6-10×2/2 هستند . اما اگر موئون ها با سرعت زیاد در آزمایشگاه حرکت کنند آنگاه فرآیندهای درونی که واپاشی را ایجاد می کنند ، کند خواهند شد و همان طور که ساعت های آزمایشگاه قضاوت می کنند ، موئون ها زمان طولانی تری زندگی می کنند . در تجارب دقیق تر که در آزمایشگاه شتابدهنده ی سازمان اروپایی تحقیقات هسته ای ترتیب داده شد ، دیده شده است که موئون هایی با تندی 94/99% سرعت نور دارای نیم عمر متوسطی هستند که 29 برابر بیشتر از نیم عمر موئون های ساکن است . در سرعت های روزمره اثر اتساع زمان بی اندازه کوچک است .

 

محاسبه رابطه اتساع زمانی:

فرض کنید چارچوب با سرعت ثابت a نسبت به چارچوب S در امتداد محور x در حال حرکت است. ناظر واقع در مبداچارچوب که با نشان می‌‌دهیم، نوری را که از چشمه‌ای به آینه‌ای که بالای سر اوست، می‌‌تاباند. فاصله آینه از شخصبرابر d است و مدت زمان لازم برای رفت و برگشت نور برابر Δt است و لذا چون نور حرکت رفت و برگشت انجام می‌‌دهد، لذا طول مسیر برابر 2d است. فاصله زمانی مذکور برابر Δt=2d/C خواهد بود که C سرعت نور است.اما زمان لازم برای رفت وبرگشت مذکور در چارچوب S ، وقتی اندازه گیری می‌‌شود، مقدار دیگری را بدست می‌‌دهد که آن را با Δt مشخص می‌‌کنیم. در این مدت چشمه نسبت به S مسافت uΔt را طی کرده است و طول مسیر رفت و بر گشت برابر 2d نبوده، بلکه برابر 2 است و لذا خواهیم داشت:


از طرف دیگر بر اساس اصول نسبیت خاص باید سرعت نور برای هر دو ناظر یکسان باشد. بنابراین بعد از کمی ‌محاسبات ریاضی می‌‌توانیم رابطه بین Δt و Δt را به صورت زیر بیان کنیم:

که رابطه ی اتساع زمان به این شکل در می آید :

 یک مثال : اگر جسمی با سرعت 80 کیلومتر در ساعت حرکت کند اتساع زمان چقدر است ؟

ابتدا باید سرعت نور را که بر حسب کیلوتر بر ثانیه است به کیلومتر بر ساعت تبدیل کنیم . سپس اعداد را جاگذاری کرده و حل می کنیم.( هر دو سرعت با یک مقیاس)

  یعنی یک ثانیه تبدیل به حدود 99/0ثانیه تبدیل شده و زمان به اندازه 01/0 ثانیه کند گشته .

 

نتایج اتساع زمانی:

برای دو رویداد که در یک نقطه از فضا واقع در چارچوب به فاصله Δt رخ داده‌اند، ∆t فاصله زمانی این دو رویداد در S را می‌‌توان از رابطه فوق حساب کرد. چون مخرج کسر کوچکتر از یک است (سرعت نور بالاترین سرعت است) لذا∆t همواره بزرگتر از Δt خواهد بود. لذا اگر ناظر در S آهنگ کارکرد ساعتی ساکن در را نیز اندازه بگیرد، آهنگ کارکرد این ساعت از نظر ناظر S از آهنگ کارکردی که برای آن در مشاهده می‌‌شود، کندتر خواهد بود. این اثر را اتساع زمانی می‌‌گویند. بنابراین ملاحظه می‌‌شود که دو رویدادی که در یک چارچوب همزمان هستند، در چارچوب دیگر همزمان نیستند

 

آیا اتساع زمان در زندگی روزمره قابل مشاهده است؟:

اتساع زمان را در زندگی روزمره نمی‌‌توان احساس کرد، چون سرعتهایی که ما با آنها سر و کار داریم، به مراتب کمتر از سرعت انتشار نور هستند و لذا به راحتی مشاهده می‌‌شود که در چنین سرعتهایی مسئله اتساع زمان کاملا منتفی است. چون برای مشاهده اتساع زمانی در این مورد به یک ساعت اتمی ‌با دقتی در حدود 13-^10 نیاز داریم. البته لازم به ذکر است که با قرار دادن ساعتهای اتمی ‌‌در هواپیماهای جت این نتایج اثبات شده است و فقط در حد تئوری و نظریه نیست و از نظر تجربی نیز به تائید رسیده است.
دانشمندان با تحقیق در مورد تاثیر اتساع زمان بر طول عمر افراد متوجه شده اند

که افراد ورزشکار (حتی آنهایی که فقط پیاده روی می‌‌کنند) حدود کسر بسیار کوچکی از ثانیه بیشتر از سایر افراد عمر می‌‌کنند و کوچکی این کسر به دلیل سرعت کمی (نسبت به سرعت نور) است که آنها نسبت به دیگران دارند.

ایجاد انحنا در بافت فضا - زمان در اثر اجساممدور:

دانشمندان ناسا اعلام کردند برای اولین بار توانسته اند بهشواهد مستقیمی مبنی بر تأثیر گذاری اجسام مدور مانند زمین بر بافت فضا- زمانپیرامون خود دست پیدا کنند. این دانشمندان با اندازه گیری انجام شده توانسته اندانحنای ناشی از کشیده شدن بافت فضا توسط چرخش زمین را اندازه گیری کنند و نتیجه آننظریه نسبیت عام انشتین را تأیید می کند. به گزارش خبرگزاری رویتر , یکباردیگر نظریه انیشتین اثبات شد. دانشمندان در واشنگتن گفتند ماهواره هایی که به میزانکمی از مدار خود خارج شده اند نشان می دهند که زمین با چرخش خود بر بافت فضا- زمانتأثیر می گذارد. آنها گفتند این اولین بار است که بطور مستقیم این موضوع اندازهگیری شده است و یک جنبه بسیار مهم نظریه نسبیت عام آلبرت انیشتین را اثبات می کند. بنا به این نظریه گردش محوری اجسام در « بافت » تشکیل شده از سه بعد فضا و بعدچهارم زمان , انحنا به وجود می آورد. مایکل سالامون فیزیک دان ناسا درواشنگتن گفت با گردش زمین به دور خود در واقع بافت فضا- زمان را به سمت خود می کشد. هر چه به زمین نزدیکتر می شویم این انحنا بیشتر می شود. سالامون در مصاحبه تلفنی به خبرنگاران گفت « انحنای فضا- زمان تا کنون هرگز بصورت مستقیم مشاهده نشدهبود. 
« این اولین بار است که شواهد مستقیمی در مورد ایجاد انحنا در بافت فضا- زمان در اثر اجسام مدور بدست می آید.» 
اریکاس پالویس از مرکز مشترک تکنولوژی سیستم زمین در ناسا و دانشگاه مریلند با همکاران خود مشاهده کردند هنگامیکه دو ماهواره در دور زمین به چرخش در می آیند در اثر کشش ایجاد شده در فضا جابجا می شوند. 
پالویس گفت « ما فاصله زمین تا ماهواره را با دقت سانتیمتر اندازه گرفته ایم. این تحقیقات در نشریه طبیعت گزارش شده است. ماهواره لاگئوس 1 متعلق به ناسا و ماهوار لاگئوس 2 که مشترکاً متعلق به ناسا و سازمان فضایی ایتالیا است هر دو مجموعه ای ساخته شده از فلز است که تعداد زیادی منعکس کننده روی آنها وجود دارد. منعکس کننده ها ردیابی و اندازه گیری آنها از زمین را ساده می کند. 
مدارهای این ماهواره ها به گونه ای تنظیم شده اند که در جابجایی به مثابه ژیروسکوپ چرخشی عمل خواهند کرد. نظریه انیشتین پیش بینی می کند که یک جسم مدور در فضای نزدیک خود انحناء بوجود می آورد و باعث جابجایی جزئی در محور ژیروسکوپ ها می شود. پالویس گفت نمی شود ثابت کرد که نیروی دیگری بر ماهواره ها تأثیر نمی گذارد اما این نامحتمل است. او گفت نیرویی که طبق نسبیت عام تأثیر گذارد بایستی بسیار زیرک باشد. وی ما تمامی نیروهایی که می شناخته ایم را حذف کرده ایم. پالویس این تأثیر گذاری را به تأثیر چرخاندن یک قاشق در یک ظرف عسل تشبیه کرده است. او گفت به همین صورت چرخش زمین بافت فضا- زمان اطراف خود را می کشد. این مدار ماهواره های نزدیک زمین را نیز تغییر می دهد.

 

سیاهچاله ماشینی برای سفر به زمان:

اگر یک ستاره چند برابر خورشید باشد و همه سوختش را بسوزاند، از آنجا که یک نیروی جاذبه قوی دارد لذا جرم خودش در خودش فشرده می شود و یک حفره سیاه رنگ مثل یک قیف درست می کند که نیروی جاذبه فوق العاده زیادی دارد طوری که حتی نور هم نمی تواند از آن فرار کند. اما این حفره ها بر دو نوع هستد. یک نوعشان نمی چرخند لذا انتهای قیف یک نقطه است. در آنجا هر جسمی که به حفره مکش شده باشه نابود میشود. اما یک نوع دیگر سیاهچاله نوعی است که در حال دوران است و برای همین ته قیف یک قاعده داره که به شکل حلقه است. مثل یک قیف واقعی است که ته آن باز است.همین نوع سیاهچاله است که می تواند سکوی پرتاب به آینده یا گذشته باشد. انتهای قیف به یک قیف دیگر به اسمسفیدچاله می رسد که درست عکس آن عمل می کند. یعنی هر جسمی را به شدت به بیرون پرتاب می کند. از همین جاست که می توانیم پا به زمان ها و جهان های دیگر بگذاریم. 

 

کرم چاله ماشینی برای سفر به زمان :

یک سکوی دیگر گذر از زمان است که می تواند در عرض چند ساعت ما را چندین سال نوری جابجا کند. فرض کنید دو نفر دو طرف یک ملافه رو گرفته اند و می کشند. اگر یک توپ تنیس بر روی ملافه قرار دهیم یک انحنا در سطح ملافه به سمت توپ ایجاد می شود. اگر یک تیله به روی این ملافه قرار دهیم به سمت چاله ای که آن توپ ایجاد کرده است می رود. این نظر انشتاین است که کرات آسمانی در فضا و زمان انحنا ایجاد می کنند؛ درست مثل همان توپ روی ملافه. حالا اگه فرض کنیم فضا به صورت یک لایه دوبعدی روی یک محور تا شده باشد و بین نیمه بالا و پایین آن خالی باشد و دو جرم هم اندازه در قسمت بالا و پایین مقابل هم قرار گیرند، آن وقت حفره ای که هر دو ایجاد می کنند می تواند به همدیگر رسیده و ایجاد یک تونل کند. مثل این که یک میانبر در زمان و مکان ایجاد شده باشد. به این تونل میگویند کرم چاله. 

این امید است که یک کهکشانی که ظاهرا میلیون ها سال نوری دور از ماست، از راه یک همچین تونلی بیش از چند هزار کیلومتر دور از ما نباشد. در اصل می شود گفت کرمچاله تونل ارتباطی بین یک سیاهچاله و یک سفیدچاله است و می تواند بین جهان های موازی ارتباط برقرار کند و در نتیجه به همان ترتیب می تواند ما را در زمان جابجا کند

 

ریسمان های کیهانی ماشینی برای گذر به زمان:

آخرین راه سفر در زمان ریسمانهای کیهانی است. طبق این نظریه یک سری رشته هایی به ضخامت یک اتم در فضا وجود دارند که کل جهان را پوشش می دهند و تحت فشار خیلی زیادی هستند. این ها هم یک نیروی جاذبه خیلی قوی دارند که هر جسمی را سرعت می دهند و چون مرزهای فضا- زمان را مغشوش می کند لذا می شود از آنها برای گذر از زمان استفاده کرد. 

 

نقدی برای بررسی سفر به زمان:

حالا این ها رو گفتیم ولی چند اشکال در این کار است. اول اینکه اصلا نفس تئوری سفر در زمان یک پارادوکس است. پارادوکس یا محال نما یعنی چیزی که نقض کننده(نقیض) خودش در درونش است. یک مثال دیگر این است که اگر من در زمان به عقب برگردم , به تاریخی که هنوز بدنیا نیامده بودم، پس چطور می توانم آنجا باشم. یا مثلا اگر برگردم و پدربزرگ خودم را بکشم پس من چطور بوجود آمده ام؟ یک راه حلی که برای این مشکل پیدا شده است، نظریه جهان های موازیاست. طبق این نظریه امکان دارد چندین جهان وجود داشته باشد که مشابه جهان ماست اما ترتیب وقایع در آنها فرق می کند. پس وقتی که به عقب برمی گردیم در یک جهان دیگر وجود داریم نه در جهانی که در آن هستیم. طبق این نظریه بینهایت جهان موازی وجود دارد و ما هر دست کاری که در گذشته انجام بدهیم یک جهان جدید پدید می آید.

 

منابع :

کتابهای : دایره المعارف انکاترا ، بیشتر به من بگو چرا ، نجوم کروی ، ساختار ستارگان و کهکشان ها ، دانش نامه ی کودکان و نوجوانان آکسفورد ، فیزیک اهانیان ، فرهنگ لغات فرهنگ ، ترین ها 2001 و تاریخچه زمان ( از انفجار بزرگ تا سیاهچاله ها )

منبع از سایت های : رشد ، سیمرغ ، هوپا و http://daneshjooqom.ir و http://psdkart.ir

 

 تصاویر مربوط به زمان سنج ها در زمان قدیم و باستان

نتیجه تصویری برای انواع زمان سنج های باستان

 

نتیجه تصویری برای انواع زمان سنج های باستان

 

نتیجه تصویری برای انواع زمان سنج های باستان

 

نتیجه تصویری برای انواع زمان سنج های باستان

 

نتیجه تصویری برای انواع زمان سنج های باستان

نتیجه تصویری برای انواع زمان سنج های باستان

 

نتیجه تصویری برای انواع زمان سنج های باستان

تصویر مرتبط

 

 

 

 

 

 

 

 

 

❶ چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر ❶ تحقیق

❶ چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر ❶ تحقیق

❶ چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر ❶ تحقیق

 

تاریخ ابزارهای زمان - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/تاریخ_ابزارهای_زمان
امروزه دستگاه سنجش زمان را ساعت می‌گویند که مهمترین ابزار برای اندازه‌گیری زمان است. ... حدود شش قرن قبل از میلاد، بابلی‌ها «در عصر امپراطوری دوم» چند مورد ابداعی از خود به ... تا امروز حدس می‌زدند کاربرد این بنا، محل نگهداری کتاب اوستا و اسناد حکومتی یا ... و کشاورزان حاضر به کنار گذاشتن آن و استفاده از ساعت‌های نوین و جدید نبودند.
 

❶اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر (سوال کتاب ...


https://natilos.ir/site/download/tentative/gauge-date.html
اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر ... چگونگي اندازه گيري زمان از پیدایش تا امروز و ابزار های اندازه گیری زمان.چگونگی اندازه گیری زمان:قبل از همه لازمه برا ...

انواع زمان و اندازه گیری زمان در گذشته و باستان - مقاله،جزوات ...


daneshjooqom.4kia.ir/info2/.../انواع-زمان-و-اندازه-گیری-زمان-در-گذشته-و-باستان/
... و باستان چگونگی اندازه گیری زمان در عصر حاضر چگونگی اندازه گیری زمان در ... روش سوم اندازه گیری زمان مبنی بر دورانکامل زمین به دور خورشید ( زمان زیجی ) است . .... در هنگام سوختن از یک فرورفتگی تا فرورفتگی دیگر ، زمان را اندازه می گرفت .

چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر 96 ...


bidoor.rozblog.com/post/7
۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۶ مهر ۱۳۹۶ - Translate this page. ﺧﺼﻮﺹ ﭼﮕﻮﻧﮕﻲ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﮔﻴﺮﻱ ﺯﻣﺎﻥ ﺍﺯ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﺑﺎﺳــﺘﺎﻥ ﺗﺎ ﻋﺼﺮ ﺣﺎﺿﺮ ﻣﻄﺎﻟﺒﻲ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻣﺴﺘﻨﺪ. ... ساعت شمعی: تاریخچه، حقایق، و محدودیتها ...

نتایج وب

چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر | ...


https://sitejazab.wordpress.com/2016/09/.../چگونگی-اندازه-گیری-زمان-از-دوران-باستا/
۸ مهر ۱۳۹۵ - اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضرچگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر, طریقهاندازه گیری زمان از دوران باستان تا ...

چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر 96| - ...


enshay20.blogsky.com/.../چگونگی-اندازه-گیری-زمان-از-دوران-باستان-تا-عصر-حاضر-...
۶ مهر ۱۳۹۶ - امروزه دستگاه سنجش زمان را ساعت می‌گویند که مهمترین ابزار برای اندازه‌گیری زمان است. ... حدود شش قرن قبل از میلاد، بابلی‌ها «در عصر امپراطوری دوم» ...

چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر - انشا


enshaa.blogsky.com/.../چگونگی-اندازه-گیری-زمان-از-دوران-باستان-تا-عصر-حاضر
۴ مهر ۱۳۹۵ - چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر ... روش سوم اندازه گیری زمان مبنی بر دوران کامل زمین به دور خورشید ( زمان زیجی ) است .

زمان چيست و چگونه معين شد؟ | کانون دانش (بانک مقالات) - كانون ...


www.knowclub.com/paper/?p=419
۱۵ مهر ۱۳۸۶ - ماهیت "زمان" یكی بزرگترین رازها و پرسش‌های مردمان باستان. ... از ساعت‌های خورشیدی تا ساعت‌های شنی و آتشی، تا ساعت‌های آبی و مكانیكی. ... ساعت‌هایش تفاوت اندكی با ساعت‌هایی دارد كه توسط هرمز (مهندس عصر ساسانی) ساخته می‌شده است. ... روش سوم اندازه گيري زمان مبني بر دوران كامل زمين به دور خورشيد ( زمان زيجي ) است .
[DOC]

راه اندازی نمایشگاه اندازه گیری - موزه علوم و فناوری


www.irstm.ir/wp-content/uploads/2016/06/farakhan.docx
بنابراین، اندازه‌گیری هنری است که در حال حاضر تکنولوژی پیشرفته حامی آن است. ... بیان و معرفی مقیاسات و روش‌هایاندازه‌گیری زمان در ایران، جهان و کشورهای اسلامی با روش‌های تعاملی و جذاب بسیار مفید ... چگونگی اندازه‌گیری بازه‌های زمانی بسیار کوچک و بسیار بزرگ .... ث) ابزارهای ناوبری در گذشته (از دوران باستان تا پایان عصر قاجار).

فوری - چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر


khabarfoori.mihanblog.com/post/303
۱۱ مهر ۱۳۹۵ - چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر.

چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر - درس


darse-ma.blogsky.com/.../چگونگی-اندازه-گیری-زمان-از-دوران-باستان-تا-عصر-حاضر
۶ مهر ۱۳۹۵ - چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر · چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر. برچسب‌ها: چگونگی اندازه گیری ...

فروشگاه انرژی کالا - تاریخچه اندازه گیری


www.energykala.ir/index.php/fa/8-latest-article/98-history-of-measuring
۲۹ مرداد ۱۳۹۳ - اولين قدم در توسعه و رشد سيستم اندازه‌گیری در زمان حکومت امپراتور بابل برداشته شد. بعدازآن مردمان مصرباستان که در اطراف دره حاصلخيز نيل زندگي می‌کردند اولين ... ساخت که طول آن برابر با مقدار فاصله آرنج تا نوك انگشتان دست بود. ... و در حال حاضر نيز به‌عنوان اولين اصل استاندارد کردن مطرح است اصل کاهش انواع و ...

فروشگاه انرژی کالا - تاریخچه اندازه گیری


www.energykala.ir/index.php/fa/16-آگهی-های-تبلیغاتی/98-history-of-measuring
۲۹ مرداد ۱۳۹۳ - اولين قدم در توسعه و رشد سيستم اندازه‌گیری در زمان حکومت امپراتور بابل برداشته شد. بعدازآن مردمان مصرباستان که در اطراف دره حاصلخيز نيل زندگي می‌کردند اولين ... ساخت که طول آن برابر با مقدار فاصله آرنج تا نوك انگشتان دست بود. ... و در حال حاضر نيز به‌عنوان اولين اصل استاندارد کردن مطرح است اصل کاهش انواع و ...

چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر - پادشا


padsha.com/tag/چگونگی-اندازه-گیری-زمان-از-دوران-باستان-تا-عصر-حاضر
چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر ... دماسنج را به مدت یک دقیقه در این محل نگه دارید یا تا زمانی که علامت آلارم آن روشن شود. سپس آن را بردارید و عدد ...

فارسی - چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر ...


farsi100.mihanblog.com/post/10
۱۳ مهر ۱۳۹۵ - چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر|چگونگی به کارگیری فلز های مختلف از زمان کشف تا کنون.

❶همه چیز درباره زمان از ابتدا تا اندازی گیری آن تا عصر حاضر و ...


https://natilos.ir/site/download/tentative/all-time-date.html
ترفند هاي Office · چگونگی تغییر آیکون فولدر · ترفند هاي سرچ ويندوز · ترفند نرم ... ❶همه چیز درباره زمان از ابتدا تا اندازیگیری آن تا عصر حاضر و قانون نسبیت زمان ... روش سوم اندازه گیری زمان مبنی بر دوران کامل زمین به دور خورشید ( زمان زیجی ) است . .... مبنای شمارش در تمدن بابلی های باستان به جای ده که امروزه به کار می بریم شصت ...

فعالیت درس فیزیک پایه دهم با موضوع چگونگی انداره گیری ...


filefree2.blogsky.com/1396/07/26/post-212/
۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ... موضوع انداره گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر در قالب نرم افزار ... اندازه گیری زمان، مقیاس های استاندارد ساعت شماری، تاریخچه ساعت، انواع ...

آشنایی با تمدنهای جهان باستان - اندازه گيري زمان در باستان ...


archeologist.blogfa.com/post/61
بدون شك نيازي نيست كه خود يك كارشناس ساليابي باشد ,اما بايد تا حدودي با اصول ... هر روش قابل ساليابي هستند ,ميزان نمونه ,محدودة ساليابي ,محدوةخطا و چگونگي استفاده از ... هر تغيير محسوس و قابل اندازه گيري طي زمان مي تواند به عنوان مبنايي براي ... وي كه يك اختر شناس تجربي بود در اوايل قرن حاضر در پي يافتن ارتباطي بين دوره ...

ویدئوها

 
1:09
نقشه ایران از آغاز تا كنون
 
آپارات - ۲۶ شهریور ۱۳۹۱
 
16:14
جوئل لوین: چرا مجبوریم به مریخ برگردیم
 
TED.com - ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵
 
1:33
کشف کشتی حضرت نوح(واقعی)
 
آپارات - ۱۵ دی ۱۳۹۲
 
16:14
جوئل لوین: چرا مجبوریم به مریخ برگردیم
 
TED.com - ۲۶ بهمن ۱۳۹۶
 
3:42
موجود عظیم الجثه در حرم امام حسین علیه السلام
 
آپارات - ۲۲ مرداد ۱۳۹۲
 
12:05
پر کردن کویر های ایران با آب دریا
Mahmoud Shahbodaghi
YouTube - ۲۳ بهمن ۱۳۹۳

نتایج وب

پیش از اختراع ساعت مردم زمان را چگونه تشخیص می دادند؟ / ...


vista.ir › علم و زندگی › آیا می‌دانید که...
۲۷ شهریور ۱۳۸۷ - در زمان های قدیم مردم برای تشخیص زمان از ساعت آفتابی استفاده می کردند. ... قد این نوع خفاش بین۵/۳-۳ سانتیمتر است یعنی تقریبا" به اندازه نصف ...

چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر - ...


linkcheh.com/2014108/37
چگونگی به کار گیری فلز های مختلف از زمان کشف تا کنون. ... لینک به صفحه «چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر» تا ۴٠ ثانیه دیگر نمایش داده ...

چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر - ...


post11.rozblog.com/.../-چگونگی-اندازه-گیری-زمان-از-دوران-باستان-تا-عصر-حاضر.html
۱۴ مهر ۱۳۹۵ - چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضرچگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر,معنی.

پژوهش‌های ایرانی | پیشینه ساعت و زمان سنجی شبانروز - مرادی ...


ghiasabadi.com/zamansanji.html
۲۴ فروردین ۱۳۸۵ - ماهیت «زمان» یکی بزرگترین رازها و پرسش‌های مردمان باستان بوده است. ... نظر می‌آید که اجزای شبانروز (همانند ساعت) هیچگاه تا دوران معاصر جنبه جهانی یا فراگیر ... ساعت، به عنوان ابزار و دستگاه اندازه‌گیری زمان چه سابقه‌ای در ایران دارد؟ ... تفاوت اندکی با ساعت‌هایی دارد که توسط هرمز (مهندس عصر ساسانی) ساخته می‌شده است.
[PDF]

فیزیک‌و‌اندازه‌گیری


chap.sch.ir/sites/default/files/lbooks/96-97/40/001-026-C110214.pdf
واژهٔ فیزیک، ریشه در یونان باستان دارد و به معنای شناخت طبیعت است. تا آنجا ..... در خصوص چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر مطالبی را به طور.

فعاليت درس فيزيک پايه دهم با موضوع چگونگی انداره گیری ...


https://everything4sell.sellfile.ir/prod-1715282-فعاليت+درس+فيزيک+پايه+دهم+با+م...
... رشته ریاضی و فیزیک با موضوع انداره گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر ... ادامه مطالبي درخصوص تاريخچه اندازه گيري زمان، مقياس هاي استاندارد ساعت شماري، ...

فعاليت درس فيزيک پايه دهم با موضوع چگونگی انداره گیری ...


everything4sell.sellfile.ir/prod-1715282-فعاليت+درس+فيزيک+پايه+دهم+با+موضوع+...
... رشته ریاضی و فیزیک با موضوع انداره گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر ... ادامه مطالبي درخصوص تاريخچه اندازه گيري زمان، مقياس هاي استاندارد ساعت شماري، ...

زمان چیست و چگونه معین شد؟ - مهندس برتر


solid-mechanics.blogsky.com/1389/03/15/post-113/
ماهیت "زمان" یکی از بزرگترین رازها و پرسش‌های مردمان باستان بوده است. .... از ساعت‌های خورشیدی تا ساعت‌های شنی و آتشی،تا ساعت‌های آبی و مکانیکی. ... که ساعت‌هایش تفاوت اندکی با ساعت‌هایی دارد که توسط هرمز (مهندس عصر ساسانی) ساخته می‌شده است. ... روش سوم اندازه گیری زمان مبنی بر دوران کامل زمین به دور خورشید ( زمان زیجی ) است .

چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر


magifa.com/detail/2265528/article/2
حاضرچگونگی اندازه گیری زمان از ... اندازه گیری زمان از باستان ... زمان در مورد ... - چگونگی اندازه گیری زمان در باستان - ۶ مهر ١٣٩٧ - ١۴:٢٢:٣۵.
[PDF]

بخش‌دوم - فیزیک


physics-dept.talif.sch.ir/phy-books-pdf/teacherphy2sanat/par2-chap1.pdf
تا بتواني د درخصوص فيزيك و اهمي ت اندازه گيري تصوير. بهت ري ...... ﺧﺼﻮﺹ ﭼﮕﻮﻧﮕﻲ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﮔﻴﺮﻱ ﺯﻣﺎﻥ ﺍﺯ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﺑﺎﺳــﺘﺎﻥ ﺗﺎ ﻋﺼﺮ ﺣﺎﺿﺮ ﻣﻄﺎﻟﺒﻲ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻣﺴﺘﻨﺪ. ﺗﻬﻴﻪ ﻭ ﺁﻥ ﻫﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ...

زمان - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/زمان
زمان یا وقت بُعدی است که در آن اتفاقات از گذشته تا به حال و از حال تا آینده رخ می‌دهند. از نظر واژه ... همچنین این دیدگاه بیان می‌کند که زمان قابل اندازه‌گیری است. این یک ...
وارد نشده: دوران

همه چیز درباره زمان - مجله علمی هوپا


hupaa.com/20000000000003992/همه-چیز-درباره-زمان
هنگامی که انسان می کوشید تا جاذبه ی گرانشی را با مکانیک کوآنتوم یکی کند باید نظریه ی زمان ... روش سوم اندازه گیری زمانمبنی بر دوران کامل زمین به دور خورشید ( زمان زیجی ) است . ... عصر زمان زیجی 4 ثانیه دیرتر از عصر زمان جهانی است . ... مبنای شمارش در تمدن بابلی های باستان به جای ده که امروزه به کار می بریم شصت بود و تقسیم ...

تاریخچه ساعت مچی - ایران تایمر


https://www.irantimer.com/Fa/Page/2/تاریخچه-ساعت-مچی.aspx
عصر بخیر ، دوست عزیز ... اما به خوبی می دانیم که 5000 تا 6000 سال پیش تمدن های بزرگ در آسیای میانه و شمال ... ساعت یک وسیله برای اندازه گیری ، نشان دادن و نگهداری زمان می باشد. ... به طور گسترده ای در دوران باستان مورد استفاده قرار گرفته ، ساعت خورشیدی .... به نظر می‌رسد دلیل انتخاب جهتی که در حال حاضر به آن ساعتگرد می‌گوییم، ...

Tag: تجهیزات اندازه گیری - انرژی کالا


www.energykala.ir/fa/component/tz_portfolio/tags/تجهیزات-اندازه-گیری/34?...354
۳۰ تیر ۱۳۹۶ - تأمین انواع تجهیزات اندازه گیری پرتابل و روی خط، انواع تجهیزات مرتبط ... با گذشت زمان، او و همکارانش برای تکمیل یک درجه بندی عددی که گرما را بر ... اما سالها طول کشید تا فارنهایت در سال 1724 موفق به ساخت دماسنج شد. ...اندازه‌گیری را می‌توان به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین علوم به‌حساب آورد که به عهد باستان برمی‌گردد.

بازی‌های المپیک - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/بازی‌های_المپیک
در دوران باستان تنها مردان یونانی که آزاد (و نه برده) متولد شده بودند می‌توانستند در ... در دوران باستان، از آن به عنوان یک واحد برای اندازه‌گیری زمان استفاده می‌کردند. ... رشد المپیک یکی از بزرگترین مشکلاتی است که المپیک در حال حاضر با آن مواجه‌است. ... از آن زمان تاکنون شرایط امنیتی سختی بر روی بازی‌های المپیک اعمال می‌شود تا از ...

آموزش و پرورش - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/آموزش_و_پرورش
در عصر حاضر، متفکران ایرانی مانند محمدباقر هوشیار، عیسی صدیق، اسدالله بیژن و .... البته در هیچ زمانی در دوران باستان، بیش از ۲۰ تا ۳۰ درصد مردان بالغ و تقریباً ۱۰ درصد ... دربارهٔ چگونگی آموزش و پروش مردمانی که پیش از آریایی‌ها در این سرزمین زندگی ... از همه با ارزشتر به حساب می‌آمد؛ فلسفه و علوم طبیعی به اندازه علوم اسلامی مهم دیده ...
[PDF]

اصل مقاله


ganjineh.nlai.ir/article_2210_0b2cde0a2ef48de87b308b23576e00b8.pdf
است که باید در ساخت مرکب موردنظر قرار گیرد تا مرکب های. ساخته شده از .... 1388(، »اوزان و مقیاس ها در عصر قاجار« )فلور، 1391(، »اوزان و مقادیر قدیم ایران« )قائم. مقامی، 1347، ... پژوهش حاضر، پژوهشی کاربردی است که داده ها بر اساس مطالعات کتابخانه ای و ... از زمان باستان انسان به ضرورت اندازه گیری اشیا در دنیای اطراف خود واقف شد؛ پس.
[PPT]

تهیه کننده اسلاید ها


mreza003.persiangig.com/.../Tarikh%20Elme%20Shimi%28Ay%20Sama%29.ppt
در تاریخ علم، چگونگی تکامل و توسعه علم از عهد باستان تا به امروز و تاثیر دیگر ... در دوران شکوفائی تمدن اسلامی نیز درباره جمع آوری زندگی نامه فلاسفه و دانشمندان بزرگ و ... طب بقراط در نیمه راهی که طب مصر باستان و طب عصر حاضر را به هم می پیوندد قرار دارد. ..... عصر لاوازیه; راه یافتن اندازه گیری در شیمی; نظریه اتمی; راه یافتن ...

۲۰ اختراع زمان باستان که فکر می‌کردید مربوط به زمان ما هستند ...


https://www.ajibtarin.com/strange-history/6309/اختراع-زمان-باستان/
 رتبه: ۳٫۹ - ‏۱۷ رأی
۴ آذر ۱۳۹۶ - اینجا لیست ۲۰ اختراعی را آورده‌ایم که مربوط به زمان باستان هستند و اگر هم به طور ... ساکنین تمدن دره سند (۳۰۰۰ تا۱۵۰۰ سال قبل از میلاد، دوره اوج ۲۶۰۰ تا ۱۹۰۰ قبل از ... علم مقیاس و اندازه گیری در بعضی از تمدن‌های باستانی وجود داشته که قدیمی‌ترین فرم .... مسواک از دوران عصر طلایی اسلام به طور گسترده‌ای استفاده می‌شد.

فعالیت درس فیزیک پایه دهم با موضوع چگونگی انداره گیری ...


www.youni.ir/bazar/فعالیت-درس-فیزیک-پایه-دهم-با-موضوع-چگون/
۱۴ مهر ۱۳۹۶ - ... پایه دهم با موضوع چگونگی انداره گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر ... زمان و ماهیت آن پرداخته ایم در ادامه مطالبی درخصوص تاریخچه اندازه گیری ...

❶فیزیک و کاربرد های فیزیک در فناوری و زندگی | فیزیک - ...


https://natilos.ir/site/download/tentative/physis.html
اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر (سوال کتاب فیزیک دهم) ... یکی برای کارهای روزمره ودیگری برای مقاصد علمی و یکی برای دوران باستان و یکی برای اهل ...
[PDF]

فیزیک‌و‌اندازه‌گیری


physics-dept.talif.sch.ir/phy-books-pdf/physics%201-2-1395.pdf
واژهٔ فیزیک، ریشه در یونان باستان دارد و به معنای شناخت طبیعت است. تا آنجا ..... در خصوص چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر مطالبی را به طور.

فلسفه دوران باستان - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/فلسفه_دوران_باستان
در دوران باستان فلسفه بر علم متکی نبود و نارس بود؛ زیرا که بر همان سطح رشدی ... اسطوره گنجینه‌ای از تصاویر ذهنی است که باید در هنر و کار خود به کار گیرند. .... در بارهٔ وی گفته‌اند که او در سفری به مصر ارتفاع هرمی را با اندازه گرفتن سایه آن به دست آورد. .... آنچه که در آناکسیماندروس جالب توجه است اینکه او این چگونگی تشکیل جهان را ...

سیاره - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/سیاره
پنج سیاره سنتی قابل دیدن با چشم غیر مسلح از دوران باستان شناخته‌شده بودند و تأثیرات ... یونانیان باستان در ابتدا به اندازهبابلیان به سیارات ارج ننهادند. ... این نظریات در قرن دوم عصر حاضر کتب المجسطی نوشته بطلمیوس به اوج می‌رسد. نفوذ مدل ...تا اواسط قرن نوزدهم تعداد سیارات به سرعت زیاد شد زیرا در آن زمان جامعه علمی هر جسم تازه ...

قزوین - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/قزوین
به هر روی مورخان و باستان شناسان عصر حاضر قزوین را عربی شده «کاسپین» می‌دانند؛ و ... اوضاع دوران فرمانروائی این دو پادشاه دریافته می‌شود که زمان شاپور ذوالاکتاف که بواسطه .... امان‌الله محصلانی بر مردم شهر گماشت تا پول نقدی که بر آنان نهاده بود مطالبه نمایند و ..... به‌طوری‌که شلیته به اندازه یک‌وجب یا حتی کمتر از دامن آن‌ها بیرون می‌آمد.

تخت جمشید - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/تخت_جمشید
در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش .... کوچکترین واحد اندازه‌گیری یک انگشت بوده‌است که با مقیاس امروزی ۲۲ میلی‌متر می‌شود. .... در آپادانای داریوش در شوش هم یافته شده‌است که در حال حاضر از 72 ستون آن، تنها ۱۴ ... به علت آنکه از زمان هخامنشی تا دوران قاجار می‌توان کتیبه‌های گوناگونی از زبان ...

معماری اسلامی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/معماری_اسلامی
گستره زمانی معماری جهان اسلام را می‌توان از سالهای اولیه ظهور اسلام تا پیش از ... در زمان فاطمیان و ایوبیان الگوی غالب مساجد شمال آفریقا شبستان‌های ستون دار سنگی ... مطالعه دربارهٔ معماری ایران، نشان دهنده چگونگی گسترش آن در طی پانزده قرن ..... و تیموری و صفوی در تزیین بنا مرسوم بوده و تا عصر حاضر ادامه یافته‌است. ... دوران طلایی اسلام ...

درسنامه آموزشی فيزيک (1) کلاس دهم رشته رياضی و تجربی ...


https://gama.ir/.../درسنامه%20آموزشی%20فيزيک%20(1)%20کلاس%20دهم%20رشته%20...
۳۰ شهریور ۱۳۷۵ - یکی از وجوه مشترک فیزیک و معماری، اندازه گیری است. ...... در خصوص چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر مطالبی را به طور ...
[PDF]

دانلود بخشی از این کتاب


https://www.chibekhoonam.net/.../کتاب-درسی-فیزیک-دهم-تجربی-زیر-ذره-بین-خانه...
یکی از وجوه مشترک فیزیک و معماری، اندازه گیری است. ..... در خصوص چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضرمطالبی را به طور. مستند تهیه کنید.

C110214 - فیزیک( )1 رشتة علوم تجربی پایۀ دهم دورة دوم ...


https://www.coursehero.com › ... › PHILOSOPHY › PHILOSOPHY 244
فهرست فصل 1 فیزیک و اندازه گیری 1 1 1 یزیک : دانش بنیادی 2. .... در فرایند آموزش ، جدی و پر تالش باشید و تا جایی که امکان دارد ، به طور فعال و با ... شاید مهم ترین کاری که می توانید انجام دهید ، آن باشد که برای خود زمان های مطالعه با ... فراگیریچگونگی حل مسئله ها اهمیت اساسی دارد؛ شما فیزیک را خوب فرا نگرفته اید؛ ...
[PDF]

نشریه ها و تاریخ نویسی - اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد ...


chap.sch.ir/sites/default/files/lbooks/96-97/39/146-178-C302-1.pdf
یا زمان انتشار آنها به انواع مختلفی تقسیم بندی و. نام گذاری کرده اند: ..... 3ــ مهم ترین سلسله های تاریخی ایران از دوران باستان تا عصر حاضر را براساس. ترتیب زمانی ...

شاهنشاهی هخامنشی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/شاهنشاهی_هخامنشی
در دوران هخامنشیان سی قوم مختلف تحت لوای این امپراتوری بودند. .... م) تا زمان پادشاهی آسارهادون (۶۶۳ پ. ... اول از آنجا که ایرانی‌های حاضر در امپراتوری در اقلیت بودند و دریافته بودند که تنها با ..... چگونگی مرگ کمبوجیه هنوز هم مبهم و رازآمیز است. ..... پارس‌ها برای اندازه‌گیری طول از ذراع ایلامی استفاده می‌کردند که به فارسی باستان اَرَشنیش ...

تاریخ تهران - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/تاریخ_تهران
تهران در قدیم روستایی نسبتاً بزرگ بود که بین شهر بزرگ و معروف آن زمان، شهر ری و ... و عدّه‌ای از اهالی آوارهٔ ری را نیز در خود جای داد و مساحتش در این دوران به ۱۰۶ هکتار رسیده بود. ... در دورهٔ شاه عبّاس اول (۹۶۶ تا ۱۰۰۷ خ) پل، کاخ و کاروانسراهای زیادی بنا شد، در ..... ۱۹۲۰۰ متر اندازه‌گیری کرده و جمعیت تهران را در حدود ۲۵۰ هزار نفر سرشماری نمودند.

هواپیما - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/هواپیما
از آن زمان به بعد طراحی هواپیما به سرعت بهبود یافت به‌طوری‌که در جنگ جهانی دوم بسیار ... ۲.۲.۱ عصر بالون‌ها; ۲.۲.۲ هواپیماهای بی‌موتور; ۲.۲.۳ هواپیماهای موتوردار; ۲.۲.۴ هواپیماهای جت ... یا افسانه‌های دایدالوس و ویمانا در حماسهٔ هند باستان نشانه‌هایی از پرواز وجود دارد. .... بوئینگ ۷۴۷ نیز از سال ۱۹۷۰ بزرگ‌ترین هواپیمای تجاری جهان بود تا این که در ...

تاریخ ارمنستان - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/تاریخ_ارمنستان
(دوران باستان)، از دودمان یرواندونی تا اعلام مسیحیت به عنوان دین رسمی ارمنیان است. ... (عصر جدید نخستین)، از ارمنستان ایران تا تشکیل ارمنستان شوروی است. .... از این رو تا زمان موسس خورناتسی (سده ۵ میلادی) نیز این ناحیه «هایوتس – دزور» نامیده می‌شد. ..... ارمنی حاضر در نبرد گوگمل بود، خود را پادشاه مستقل ارمنستان بزرگ معرفی کرد.

مشهد - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/مشهد
درنتیجه، تاریخچهٔ مشهد از ابتدا تا پیدایش اسلام در تاریخ توس، و در دو سدهٔ اسلامی ... اهمیت این شهر در دوران اسلامی به استقرار یکی از مهم‌ترین زیارتگاه‌های جهان که برای .... از این زمان به بعد دیگر عصر حیات تابران به‌سر آمده‌بود و روی توجه تاریخ به‌سوی ... ولی در سال ۱۱۳۸ ایرانی‌ها موفق شدند پس از یک محاصرهٔ دوماهه این شهر را باز پس گیرند.

ایران - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/ایران
یونانیان که با ایران در زمان هخامنشیان آشنا شده بودند آن را پِرس (برگرفته از پارس) ... گیان، شهر سوخته و ایلامیان از تمدن‌ها و حکومت‌های باستانی ایران پیش از دوران مادها هستند. ... ایلام باستان از سواحل خلیج فارس تا جنوب دریاچه ارومیه را شامل می‌شد. ...... پرچم‌های ایران در عصر حاضر یکی پرچم رسمی جمهوری اسلامی ایران است که از سال ۱۳۵۷ در ...

ساعت آبی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/ساعت_آبی
از حدود ۴ هزار سال قبل نشانه‌هایی از بکارگیری ابزار برای سنجش زمان مشاهده شده‌است. ... قدیم ابزارهایی پیدا شده که باستانشناسان می‌گویند برای سنجش زمان بوده‌است. ... می‌کرد و کشاورزان حاضر به کنار گذاشتن آن و استفاده از ساعتهای نوین نبودند. .... تا سده‌های میانه (قرون وسطی) پیشرفته‌ترین وسیله برای اندازه‌گیری زمان ساعت آبی بود.
[PDF]

بخش اول


chap.sch.ir/sites/default/files/lbooks/96-97/29/001-026-C110209.pdf
مدل ها و نظریه های فیزیکی در طول زمان همواره معتبر نیستند و ممکن است دستخوش ..... در خصوص چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر مطالبی را به طور.
[PDF]

بخش اول


chap.sch.ir/sites/default/files/lbooks/95-96/40/001-028-C110214.pdf
مدل ها و نظریه های فیزیکی در طول زمان همواره معتبر نیستند و ممکن است دستخوش ..... در خصوص چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر مطالبی را به طور.

کتاب تاریخ علم – جلد ۲: از انقلاب صنعتی تا کشف اتم | ...


vaavak.com/product/vp-000317/
این کتاب دوران انقلاب صنعتی تا کشف اتم را بررسی می‌کند، برای مطالعه تاریخ ... دوران باستان تا انقلاب صنعتی جلد اول و برای مطالعه این تاریخ از کشف اتم تا عصر ... زمان چندانی از دوران حاکمیت «فلسفه طبیعی»، نگذشته بود که تحقیقات و ... چگونگیشکل‌گیری سنگ‌ها ... کتاب تاریخچه اندازه‌گیری؛ از جهان باستان تا عصر اطلاعات.

کتاب تاریخچه اندازه‌گیری؛ از جهان باستان تا عصر اطلاعات | ...


vaavak.com/product/vp-000325/
کتاب تاریخچه اندازه‌گیری؛ از جهان باستان تا عصر اطلاعات: انسان همواره در طول تاریخ در مورد سیستم اندازه‌گیری دچار شک و تردید بوده است. مثلا در مورد سیستم متریک،
وارد نشده: چگونگی ‏دوران ‏حاضر

آغاز پيدايش تاریخ ایران - سوره اندیشه


www.sooremag.ir/مصادیق/درآمدی-بر-تاریخ-تاریخ-ایران
اهداف مذكور تا چه اندازه علمي بوده‌‌اند يا تا چه اندازه و احتمالاً تحت تاثير ملاحظات ... است كه تاريخ ايران، به خصوص در عهدباستان، تا اين اندازه سلطنت‌‌محور باشد و تمام ابعاد ... در قالب عنوان و ماهيت سلسله‌‌هاي آن دوران بيان مي‌‌شوند، نظير خط و زبان ايران در زمان ... به ظاهر اصلي باقي نمي‌‌گذارد و محقق را وا مي‌‌دارد تا دلايل منطقي و واقعي پيدايش عصر ...
[PDF]

فیزیک )1 - اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی


chap.sch.ir/sites/default/files/lbooks/96-97/40/C110214.pdf
واژهٔ فیزیک، ریشه در یونان باستان دارد و به معنای شناخت طبیعت است. تا آنجا ..... در خصوص چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر مطالبی را به طور.
[PDF]

درس 9 ورود آریایی ها تا پایان هخامنشیان - اداره کل نظارت بر ...


chap.sch.ir/sites/default/files/lbooks/96-97/37/080-158-C110219.pdf
آریاییان گروهی از اقوام هند و اروپایی بودند که از زمان های ... در درس 7 خواندید که ایرانیان از دوران باستان تا دو ..... از سقوط هخامنشیان تا فروپاشی ساسانیان و پایان عصر باستان تاریخ ایران، نزدیک به هزار سال طول ...... آگاهی ما دربارۀ بازی ها و چگونگیانجام دادن آنها در ایران باستان ..... دستور داریوش بزرگ، واحدهای وزن و اندازه گیری مشخصی.
[PDF]

کوستیک آ راه اندازی نمایشگاه


shirazu.ac.ir/ico/sites/ico/files/farakhan.pdf
بنابراین، اندازهگیری هنری است که در حال حاضر تکنولوژی پ ... چگونگی اندازهگیری طول ... گیرندزمان. 11. -. معرفی زمان،. یکاهای مرتبط با زمان و شیو. ۀ. اندازهگیری زمان .... ( ابزارهای ناوبری در گذشته )از دوران باستان تا پایان عصر قاجار(. نقل است که ...

فرگشت انسان - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/فرگشت_انسان
شواهد نشان می‌دهد که هاپلوتیپهای متعددی که منشأ نئاندرتالی دارند در حال حاضر در ... انسان‌های خردمند باستانی بین ۴۰۰٬۰۰۰ تا۲۵۰٬۰۰۰ سال پیش فرگشت یافتند و از آنان ..... انسان فلورسی یک گونهٔ شگفت‌انگیز هم از نظر اندازه و هم از نظر زمان زیست می‌باشد .... ساختن این ابزار آغاز دورهٔ پارینه‌سنگی، یا عصر حجر قدیم تلقی می‌شود و پایان آن در ...

اصفهان - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/اصفهان
در طول تاریخ تا دوران اسلامی می‌توان در محل فعلی شهر اصفهان ردپای شهرهای مختلفی ... در زمان ساسانیان گاه اسپهان و گاه ارمنستان ولیعهد نشین شاهنشاهی ایران بود ولی اسپهان .... مانند سایر آثار باستانی چیزی باقی نگذاشته، جدول‌های سنگی را پرکرده و حواشی آن‌ها را ... عصر صفوی، عصر کمال و شکوفایی نبوغ معماری و شهرسازی در ایران است.

چین - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/چین
مورخان در گذشته این دودمان را افسانه‌ای می‌دانستند اما کشف آثاری از اوایل عصر مفرغ در هِنان ... او زبان چینی، واحدهایاندازه‌گیری، طول چرخ‌های ارابه‌ها و واحد پول را در سراسر کشور همسان ... در دوران حکومت مینگ، پایتخت چین از شهر نانجینگ به پکن منتقل شد، همچنین ..... جمهوری خلق چین از زمان بنیانگذاری در سال ۱۹۴۹ تا سال ۱۹۷۸ اقتصاد دستوری ...
[PDF]

سیری در دیپلماسی و تحول تاریخی آن - پرتال جامع علوم انسانی


www.ensani.ir/storage/Files/20110214202421- %20(987).pdf
دیپلماسی بسته که از دوران باستان تا اوایل قرن بیستم در دنیا رایج بود؛. دیپلماسی نوین در عصر حاضر و ویژگیهای آن؛ دیپلماسی سازمان ملل متحد؛. • عضو هیأت علمی گروه حقوق ... يونان باستان در تحول دیپلماسی و شکل گیری آن دارای سهم. عمده ای بود. ... محدود قبیله ای و عشیرهای آن زمان بود لكن يونان از سیستم متحول و در عین. حال متفاوتی، ...

۷ نکته که باید درباره آریایی قهرمان و عرب سوسمار‌خور بدانید | ...


https://meidaan.com/archive/7998
۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - اغلب ساکنان ایران امروز یک تبار باستانی بومی دارند، اما نه لزوما تباری ... اشتباه است اگر بگوییم واژه آریایی امروز همان بار معنایی را دارد که زمان .... به گذشته برگردیم تا بفهمیم با چند تغییر کوچک در جنگ‌ها و معاهدات دوران ..... البتهعصر حاضر. .... امّا باید توجّه داشت که چرا ایرانیان کمی تا اندازه ای نژاد پرست هستند؟

آجر - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/آجر
مصرف آجر به عنوان مصالح ساختمانی در ایران سابقه باستانی دارد. ... در حال حاضر با توجه به بالا رفتن تراکم جمعیت و ساخت بناهای چندین طبقه استفاده از .... در این دوره پوشش‌های طاقی آجری وارد تحول گسترده از تکنیک و اجرا شده تا جایی که شاهد به ... در این زمان شاهد به وجود آمدن نوعی آجرهای مهری کوچک به اندازهٔ کلوک و دو قدی یعنی حدود ۵*۵ و ...

اسب - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/اسب
نزدیک به ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد انسان تلاش کرد تا اسب را اهلی کند. ... دوران بارداری اسب ماده (مادیان) نزدیک به یازده ماه است. ... ۲.۱ اسب‌های وحشی در حال حاضر ... در ایران باستان به ویژه دوره هخامنشی اسب نقش بسیار زیادی داشت به اسبهای تربیت یافته پارس .... اندازه اسب‌ها بسته به نژادشان فرق می‌کند، ولی به رژیم غذایی هم مرتبط می‌شود.

افغانستان - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/افغانستان
افغانستان در دوران باستان از نقاط کانونی در جاده ابریشم و مسیرهای مهاجرت انسان‌ها بوده‌است. ... نخستین تمدن شهری ممکن است در این قلمرو در بین ۳٬۰۰۰ تا ۲٬۰۰۰ سال پیش از ... افغانستان در حال حاضر در عین حال که با مقاومت مسلحانه طالبان و گروه‌های دیگری ... از عصر پارینه‌سنگی و طی دوره‌های تاریخی، مردم افغانستان، یا همان ایرانیان شرقی ...

همدان - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/همدان
در سال‌های ۱۳۰۰ تا ۱۳۰۴ خورشیدی مهندس آلمانی کارل فریش طرحی مدرن را برای همدان ... در دوران مادها به زبان پارسی باستاناین شهر هگمتانه یا هگمتانه به معنی «جای تجمع» خوانده می‌شد. ... نام هگمتانه به مرور زمان در دوران ساسانیان به اَهمتان، اَهمدان و سپس به همدان دگرگون شده‌است. ..... میانگین بارش سالانه همدان نیز ۳۱۷٬۷ میلیمتر اندازه‌گیری شده‌است.

تاريخچه اندازه گيري


www.afaghkimia.com/page_361.html
سابقه اندازه گيري به عهد باستان بر مي گردد و مي توان آن را به عنوان يکي از قديمي ... اولين قدم در توسعه و رشد سيستم اندازه گيري در زمان حکومت امپراتور بابل برداشته شد. ... ساخت آن مقياسي به نام کيوبيت ساخت که طول آن برابر با مقدار فاصله آرنج تانوك ... در دوران تسلط روميان بر انگلستان بعد از ميلاد، انگليسي ها با سيستم اندازه ...
[PDF]

اصل مقاله (463 K) - پژوهشهای ایرانشناسی - دانشگاه تهران


https://jis.ut.ac.ir/article_51698_1f1bf5a0e44a64358ae42525ba3a102c.pdf
توسط زرین‌کوب - ‏2014
مقاله حاضر بحثی پیرامون روشهای جدیدی است که مورخان و ایرانشناسان شوروی در ... تا رویدادها را بر اساس آن تحلیل کنند، به هیچ وجه به تحلیل واقعی و همه جانبه ... تاریخ نگاری شوروی را در ارتباط با تاریخ جامعه ایران در دوران نظام اشتراکی ابتدایی .... حدودی معین شده است که در عصر پارینه سنگی، افراد بشر در آن سرزمین زندگی می کرده اند.
[PDF]

دریافت


www.ensani.ir/storage/.../20101109130228-نقش%20غربال%20سازی%20در%20صنع...
پیام باستان شناسی، سال سوم، شماره پنجم، بهار و تابستان ۸۵ r۔ ------ ... سفالگری از جمله هنرهایی است که تا امروز در بین جوامع انسانی باقی مانده است . در منابع ... ذخیره این مواد، اندازه گیری آنها و انتقالشان به ... انسانهای عصر نوسنگی ایفا نمایند. ... بنابراین در زمان پخت سفال در کوره های باز به ... درباره بخش دوم (چگونگی تهیه خاک برای.
[PDF]

ﺑﺨﺶ ﺩﻭﻡ


chap.sch.ir/sites/default/files/books/90-91/207/028-057-C552-8.pdf
ﺟﺪﻭﻝ 1-1 ﻳﻜﺎﻫﺎﻱ ﺳﻪ ﻛﻤﻴﺖ ﺍﺻﻠﻲ ﻃﻮﻝ، ﺟﺮﻡ ﻭ ﺯﻣﺎﻥ ﺭﺍ ﻛﻪ1ﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ. SI ﺍﺧﺘﺼﺎﺭﻱ ...... ﺧﺼﻮﺹ ﭼﮕﻮﻧﮕﻲ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﮔﻴﺮﻱ ﺯﻣﺎﻥ ﺍﺯ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﺑﺎﺳــﺘﺎﻥ ﺗﺎ ﻋﺼﺮ ﺣﺎﺿﺮ ﻣﻄﺎﻟﺒﻲ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻣﺴﺘﻨﺪ. ﺗﻬﻴﻪ ﻭ ﺁﻥ ﻫﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ...
برچسب ها : چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر , تحقیق چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر , ❶ چگونگی اندازه گیری زمان از دوران باستان تا عصر حاضر ❶ تحقیق ,
بازدید : 382 تاریخ : 08 / 07 / 1397 زمان : 23:1 نویسنده : حسین نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز

آمار سایت
 • کل مطالب : 380
 • کل نظرات : 10
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 31
 • آی پی دیروز : 166
 • بازدید امروز : 134
 • باردید دیروز : 373
 • گوگل امروز : 8
 • گوگل دیروز : 113
 • بازدید هفته : 2,600
 • بازدید ماه : 6,136
 • بازدید سال : 113,159
 • بازدید کلی : 331,301